Protest, drugi nakon masakra na Cetinju, organizira neformalna studentska grupa "Kamo sutra", a uz zahtjeve za ostavkom ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika vlade zaduženog za sigurnost Alekse Bečića, traži se i ažurniji pristup posjedovanju oružja, reforma policijskih struktura, povratak građanskog obrazovanja te poboljšanje institucionalnog pristupa brizi o mentalnom zdravlju.
— Kamo Śutra? (@KamoSjutra) January 16, 2025
Demonstranti su uzvikivali "ubice", te nosili transparentne "Ostavka je minimum odgovornosti", "Normalan život?" i sl.
Proteste je ranije podržalo stotine univerzitetskih profesora, kulturnih i sportskih radnika i novinara.
Demonstranti su, nakon iznošenja zahtjeva ispred ministarstva unutrašnjih poslova otišli do zgrade crnogorske vlade gdje su pozvali na 13 minuta tišine u znak poštovanja za 13 žrtava tragedije na Cetinju.
Cetinjanin Aco Martinović ubio je 1. januara 12 osoba, među kojima i dvoje djece, a teško je ranio četiri osobe, od kojih je jedna umrla u bolnici.
Podgorica koju volim(o). pic.twitter.com/vfLd0RW1vA
— Milan Jovanović (@imilanjovanovic) January 16, 2025
Nakon prvog protesta prije desetak dana koji je organizirala ova studentska grupa, dio crnogorske vlasti pokušao ih je predstaviti kao produženu ruku mafije i opozicije iako se ovaj studentski pokret ranije ogradio od svih političkih stranaka.
Studenti su bili i žestoko napadani i na društvenim mrežama od stranačkih struktura što je izazvalo dodatni revolt građana Crne Gore, ali i opozicije koja je aktualnu crnogorsku vlast usporedila s vlašću u Srbiji.
Podgorica pic.twitter.com/mNIFsAkV2M
— Kaća Ivanović (@Kaca__Ivanovic) January 16, 2025
Studente je na sastanak pozvao crnogorski premijer Milojko Spajić, ali su oni taj susret odbili saopćivši da su njihovi zahtjevi jasni te da ne žele o njima pregovarati.
(Vijesti.ba / HINA)