Program nutritivnih obroka, poznat i kao Makan Bergizi Gratis (MBG), prioritetni je projekt unutar osam ključnih ciljeva predsjednika Prabowa Subianta, realiziran pod vodstvom Nacionalne Agencije za ishranu (Badan Gizi Nasional - BGN). Cilj programa je osigurati besplatne, nutritivno bogate obroke za milione indonezijske djece.
- Po prvi put u istoriji nezavisne Indonezije, univerzalni program subvencioniran od vlade osigurat će milione naših učenika bogatim nutritivnim obrocima, pripremljenim po visokim higijenskim standardima, spremnim za posluživanje djeci u školama širom najveće arhipelaške zemlje na svijetu - izjavio je Filip J. Vermonte, glasnogovornik Ureda za komunikacije Predsjedništva Republike Indonezije.
Indonezijski obrazovni sistem je četvrti po veličini u svijetu, s više od 60 miliona učenika koji pohađaju više od 400.000 škola.
Program je dobio snažnu podršku agencija Ujedinjenih naroda, uključujući Svjetski program za hranu (WFP), UNICEF i Organizaciju za hranu i poljoprivredu (FAO). Ove globalne organizacije pohvalile su Program nutritivnih obroka kao ključni korak ka ostvarivanju Ciljeva održivog razvoja (SDGs), posebno cilja 2 (iskorjenjivanje gladi) i cilja 3 (dobro zdravlje i blagostanje).
- Nobelovac i ekonomista Amartja Sen naglasio je važnost ulaganja u ljudski razvoj, uključujući ishranu, ističući da je ekonomski rast bez ulaganja u ljudski razvoj neodrživ. Ovo naglašava značajne povrate koje je moguće postići kroz unapređenje ishrane i ljudskog razvoja - objasnio je Vermonte.
Prema podacima UNICEF-a, svaki dolar uložen u ishranu može donijeti do 16 dolara ekonomskog povrata zahvaljujući brojnim koristima, uključujući poboljšano zdravlje, bolje obrazovne rezultate i veću produktivnost.
Svjetska banka navodi da ulaganje jednog dolara u ishranu može donijeti ekonomske povrate u rasponu od četiri do 35 dolara.
Vermonte je istakao ključne karakteristike programa, poput visokokvalitetnih, uravnoteženih obroka pripremljenih od lokalno uzgojenih sastojaka za očuvanje svježine i centralnih kuhinja, lokalno nazvanih Satuan Pemenuhan Pelayanan Gizi (Centri za pružanje nutritivnih usluga).
Pored toga, program uključuje edukaciju o ishrani, planiranju obroka i usvajanju zdravih prehrambenih navika za učesnike. Također, predviđena su partnerstva s lokalnim akterima za upravljanje otpadom od hrane u saradnji s uredima za zaštitu okoliša i održivim poljoprivrednim praksama, čime se osnažuju lokalni poljoprivrednici.
- Ova hrabra inicijativa dobila je podršku međunarodne zajednice, partnera i stručnjaka, poput Koalicije za školske obroke i Milanskog programa urbane hrane. Svijet je uz nas u ovom poduhvatu - rekao je Vermonte, pozivajući se na podršku koju je Indonezija dobila od lidera G20 i APEC-a tokom vanjske misije predsjednika Prabowa Subianta prošlog oktobra.
Koalicija za školske obroke usmjerava akcije ka hitnom unapređenju i proširenju programa kako bi svako dijete dobilo zdrav obrok u školi do 2030. godine. Cilj je dosegnuti 73 miliona najugroženije djece i unaprijediti kvalitet i efikasnost školskih programa ishrane i zdravlja.
- Indonezija ima za cilj osigurati nutritivne obroke za 80 miliona djece, što će značajno doprinijeti globalnom cilju osiguravanja obroka za svu djecu do kraja SDG-a - dodao je Vermonte.
Milanski pakt o urbanoj prehrambenoj politici (MUFPP) prepoznaje transformativni potencijal školskih programa ishrane u Indoneziji i drugim zemljama ASEAN-a. Prema MUFPP-u, učinkoviti školski programi ishrane mogu značajno poboljšati nutritivni status djece i povećati sudjelovanje u obrazovanju.
- Ovo nije nemoguća misija. Ovo je prvi veliki korak ka Zlatnoj Indoneziji 2045. godine, kada ćemo zauzeti mjesto među 10 najvećih svjetskih ekonomija, najstabilnijih demokratija i lidera globalnog juga - zaključio je Vermonte, saopćeno je iz Ambasade Indonezije u BiH.
(Vijesti.ba / FENA)