14.01.2025 / 12:50 BiH - Delić i UN Women

Do kraja sedmice otvorene prijave za gerontodomaćice

Do kraja sedmice otvorene prijave za gerontodomaćice
Foto: FENA

Program obuke za gerontodomaćice koji počinje 27. januara, kao i planovi Federalnog ministarstva rada i socijalne politike i organizacije UN Women u okviru tog programa, predstavljeni su danas u sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu.

Kako je rečeno na pres-konferenciji, obuka je besplatna, a učesnice će nakon uspješno završenog programa dobiti certifikat Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić kazao je da program socijalne usluge objedinjuje dva značajna cilja, a to su briga o najranjivijim članovima društva: starijim osobama, iznemoglima i osobama s invaliditetom, ali i zapošljavanje žena iz ranjivih kategorija, čime se potiče njihova ekonomska aktivacija i doprinos društvu.

Delić je kazao da projekt ima niz prednosti za zajednicu i korisnike, među kojima se posebno ističu briga o najranjivijima, odnosno pružanje direktne pomoći osobama kojima je potrebna svakodnevna podrška u vlastitom domu te besplatne usluge korisnicima, prema jedinstvenom programu usvojenom od Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.

Posebno je istakao prevenciju institucionalizacije, što znači omogućavanje starijim i iznemoglim osobama da ostanu u svom domaćem okruženju, čime se smanjuje potreba za smještajem u institucijama.

- Projekt će također smanjiti opterećenja neplaćenog rada unutar porodica, čime se doprinosi i emocionalnom i ekonomskom rasterećenju, koji je uglavnom na teret žena – kazao je.

Delić je posebno napomenuo značaj zapošljavanje žena i jačanje lokalne zajednice u okviru projekta, naglašavajući važnost zapošljavanja neaktivnih žena, pružajući im sigurnost zaposlenja i ekonomsko osnaživanje.

- Program je otvoren i za muškarce, mada su nam prijave stigle uglavnom od žena. Do danas imamo 188 prijava, a poziv je otvoren do 17. januara. Obuka počinje 27. januara – pojasnio je.

Delić je kazao da će se zapošljavanje vršiti po osnovu iskazanih potreba u lokalnim zajednicama te da će korisnike programa procjenjivati i odobravati centri za socijalni rad u lokalnim zajednicama, na osnovu stvarnih potreba za ovom vrstom pomoći.

- Program je osmišljen tako da osigurava transparentnost i pravičnost u pružanju usluga, s fokusom na one kojima je pomoć najpotrebnija. Ima širu društvenu korist i promiče koncept solidarnosti i socijalne kohezije unutar zajednice – naglasio je Delić.

Ističe kako je to pilot faza u kojoj će učiti kako trebaju unaprijediti program, a da je u drugoj fazi planirano zapošljavanje tih žena, kao i žrtava rodno zasnovanog nasilja koje su prošle oporavak u sigurnim kućama.

Predstavnica UN Women u Bosni i Hercegovini Jo-Anne Bishop kazala je da program predstavlja primjer posvećenosti UN Women unapređenju rodne ravnopravnosti i ekonomskog osnaživanja žena.

- Kroz osposobljavanje žena za profesionalne i certificirane vještine pružanja usluga njege i brige, radimo na stvaranju puteva ka finansijskoj nezavisnosti, dok istovremeno osiguravamo kvalitetnu brigu i njegu za starije osobe – istakla je.

Anne Bishop je kazala da rad u oblasti brige i njege predstavlja okosnicu porodica i zajednica, kao i rastući i nezamjenjiv sektor, te da ta inicijativa prepoznaje njegovu ogromnu vrijednost.

Obuka se provodi u okviru projekta „Prevođenje okvira za realizaciju ciljeva održivog razvoja u BiH u održivi i inkluzivni rast (SDG2BiH)”, finansiranog od Švedske kroz implementaciju UNDP-a, UNICEF-a i UN Women u BiH, u okviru sveukupne podrške pružene Ujedinjenih nacija vlastima u Bosni i Hercegovini kako bi doprinijeli ostvarenju Ciljeva održivog razvoja.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo