Radikalni budistički monah iz Šri Lanke, koji je blizak saveznik bivšeg predsjednika Gotabaya Rajapaksa, osuđen je na devet mjeseci zatvora zbog uvredljivih komentara o islamu i podsticanja vjerske mržnje.
Galagodaatte Gnanasara osuđen je u četvrtak za te komentare koji datiraju iz 2016. godine.
Šri Lanka rijetko osuđuje budističke monahe, ali ovo je drugi put da je Gnanasara, koji je više puta bio optuživan za zločine iz mržnje i anti-muslimanske nasilje, uhapšen. Presuda, izrečena od strane Okružnog suda u Colombu, dolazi nakon predsjedničke pomilovanja koje je dobio 2019. godine za šestogodišnju kaznu vezanu za prijetnje i nepoštovanje suda.
Gnanasara je uhapšen u decembru zbog komentara koje je dao tokom medijske konferencije 2016. godine, gdje je iznosio nekoliko uvredljivih komentara o Islamu. U četvrtak, sud je rekao da svi građani, bez obzira na religiju, imaju pravo na slobodu vjerovanja prema Ustavu.
Također je kažnjen novčanom kaznom od 1.500 šrilanskih rupija (oko 5 dolara). Ako ne plati kaznu, slijedi dodatni mjesec zatvora, navodi se u presudi suda.
Gnanasara je podnio žalbu na presudu. Sud je odbio zahtjev njegovih advokata da ga oslobode uz kauciju do konačne odluke o žalbi.
Bio je pouzdan saveznik bivšeg predsjednika Gotabaya Rajapaksa, koji je bio primoran da odstupi i pobjegne u inostranstvo nakon masovnih protesta zbog ekonomske krize na ostrvu 2022. godine.
Tokom Rajapaskine predsjedničke funkcije, Gnanasara, koji predvodi i sinhalu nacionalističku grupu, bio je postavljen za vođu predsjedničkog radnog tima za pravne reforme usmjerene na očuvanje vjerskog sklada.
Nakon Rajapaskinog svrgavanja, Gnanasara je prošle godine bio osuđen na sličan zahtjev za govor mržnje protiv muslimanske manjine u zemlji, ali je dobio kauciju dok je žalio na svoju četvorogodišnju kaznu.
Godine 2018, osuđen je na šest godina zbog nepoštovanja suda i prijetnji supruzi političkog karikaturiste koji je široko vjerovao da je nestao. Međutim, služio je samo devet mjeseci te kazne jer je dobio pomilovanje od Maithripale Sirisene, koji je tada bio predsjednik zemlje.
(Vijesti.ba)