Visoki predstavnik Christian Schmidt podsjeća da neintegrativno obilježavanje 9. januara kao Dana Republike Srpske predstavlja jasan i direktan neuspjeh u implementaciji konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda BiH, kao i odluka Visokog predstavnika od 1. jula 2023. godine.
On podsjeća da nepoštivanje odluka Ustavnog suda može predstavljati krivično djelo prema Krivičnom zakoniku Bosne i Hercegovine.
Ustavni sud BiH je u svojoj odluci naglasio da “odabir 9. januara kao dana koji se obilježava kao Dan Republike ne simbolizuje kolektivno, zajedničko sjećanje koje doprinosi jačanju kolektivnog identiteta kao vrijednosti od posebnog značaja u multietničkom društvu temeljenom na poštovanju različitosti kao osnovnih vrijednosti modernog demokratskog društva.”
“To čini da nesrbi u RS-u osjećaju da su građani drugog reda”, rekao je Visoki predstavnik.
Na vlastima za sprovođenje zakona, Tužilaštvu BiH i policiji je da poduzmu odgovarajuće zakonske korake, posebno u slučajevima u kojima su javni službenici ili službenici učestvovali u pripremi ili organizaciji proslava 9. januara.
“Vladavina prava je neophodan preduvjet za stabilnu i prosperitetnu budućnost svih građana Bosne i Hercegovine, ali isto tako i komunikacija, dijalog i kompromis. To bi trebale biti osnovne smjernice pri odlučivanju o Danu Republike Srpske, jer jedino tada to može postati praznik koji će svi građani moći prihvatiti i slaviti, te koji će ojačati veze među građanima RS-a, a ne dodatno ih podijeliti,” dodao je Visoki predstavnik u BiH.
(Vijesti.ba)