Razgovarano je o mogućnostima bilateralne vojne saradnje Bosne i Hercegovine i Kraljevine Danske, a uz ministrove saradnike sastanku je prisustvovao i zamjenik šefa danske diplomatske misije u BiH Carsten Aagesen.
Helez je zahvalio danskom amabasadoru na značajnoj pomoći koju je njegova zemlja pružila velikom broju izbjeglica iz BiH za vrijeme rata. On je istaknuo i dansku pomoć u međunarodnom formiranju Središta za obuku za operacije potpire miru (SOOPM/PSOTC) na Butmiru, kao i činjenicu da su prva dva zapovjednika ovog središta, koje je sad u strukturi Oružanih snaga BiH, bili danski generali. Helez je izrazio nadu da će ubrzo doći vrijeme kada će BiH i Danska imati ozvaničenu bilateralnu vojnu suradnju i godišnji plan te suradnje.
Danski ambasador Moller je izrazio spremnost da bilateralna suradnja bude razvijena. Naglasio je da Kraljevina Danska želi osnažiti svoju prisutnost u regiji zapadnog Balkana te je zbog toga i donesena odluka da Danska ponovno otvori ambasadu u BiH. To bi se službeno trebalo dogoditi krajem februara.
Kraljevina Danska je od 1. januara postala jedna od nestalnih članica Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, a od 1. jula ove godine će preuzeti i šestomjesečno predsjedanje Europskom unijom.
- Danska podržava suverenitet i teritorijani integritet Bosne i Hercegovine te je spremna pomoći joj na putu punopravnog članstva u EU. Mirna i stabilna BiH važna je za mir cijele regije - rekao je danski amabasador te pozdravio ulogu EUFOR-a u stabilizaciji mira u BiH. Posebno je izrazio želju da posjeti Središte za obuku za operacije potpore miru na Butmiru.
Helez je istaknuo da će vrata Ministarstva odbrane BiH biti uvijek otvorena za svaku suradnju s Kraljevinom Danskom. Sugovornici su razmijenili stavove i po pitanju sigurnosne situacije u Europi i svijetu te istaknuli važnost potpore Ukrajini i borbi protiv zloćudnog ruskog utjecaja, kojim se nastoji otežati zakonom definirani put BiH ka punopravnom članstvu u NATO-u, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću MOBiH.
(Vijesti.ba / FENA)