Socijalni partneri u RS, sindikat i poslodavci, nisu uspjeli usaglasiti visinu iznosa najniže plate u RS za 2025. godinu.
Sindikat traži da se minimalac poveća na 1050 KM, dok poslodavci insistiraju da ostane na sadašnjih 900 maraka ili da se čak i smanji. Konačnu riječ o iznosu najniže plate za ovu godinu dat će Vlada, a to bi trebalo da se desi, kako je najavljeno, u prvoj polovici januara.
U Sindikatu su sve oči su uprte u Vladu RS jer, kako kažu, u poslodavcima koji ne žele da uopšte razgovaraju o povećanju minimalca nemaju partnera za dijalog. Sindikat ne odustaje od zahtjeva da minimalac bude 1050 maraka. S druge strane, poslodavci poručuju da se iznos minimalne zarade ne može određivati dekretima, te da su za bilo kakvo povećanje ključni isključivo ekonomski parametri.
"Imamo pad produktivnosti i rast plata kontinuirano u zadnja 4 kvartala. To je neodrživo u budućnosti. U svakom slučaju smatramo da je potrebno donijeti najnižu platu na bazi makroekonomskih indikatora koji nisu pozitivni u zadnjih nekoliko kvartala", naveo je Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca RS.
"Očekujemo da taj iznos najniže plate pokrije bar rast troškova života u ovoj godini, a prije svega onih proizvoda i usluga koji su neizostavni u svakom domaćinstvu tako da tih 1050 maraka bilo bi sasvim u redu iako je to naravno daleko od onog što bi zadovoljilo potrebe ljudi koji rade za najnižu platu", kazala je Ranka Mišić predsjednica Saveza sindikata RS.
U Sindikatu uprave RS smatraju da bi najniža plata s obzirom na troškove života trebalo da bude 1.400 KM. Smatraju da su bilo kakvi pregovori o cijeni rada besmisleni nakon što je usvojen Budžet RS za ovu godinu, na koji inače imaju dosta kritika.
"Nije normalno da se budžet za 21 milion poveća predsjedniku Republike bez obzira ko on bio, kako se on zvao, iz prostog razloga, a da pri tome zdravstveni radnici, policajci, radnici u pravosuđu, radnici u upravi ne dobiju nijednu marku povećanja. Ne podržavamo mi kada je u pitanju Budžet ni iznos koji se predviđa za subvencije za solarne elektrane, jer vidimo ko sve otvara solarne elektrane", poručio je Božo Marić predsjednik Sindikata uprave RS.
Argumenti i jednih i drugih su na mjestu. Plate su male i moraju se povećati. Istovremeno to može dovesti u problem realni sektor, koji za razliku od budžetskih korisnika, mora zaraditi plate. Tržište rada nije isto kao prije 20- ak godina. Radnici su danas u znatno povoljnijem položaju.
"Traže se kvalitetni radnici. Traže se dobri radnici. Tako da svi oni koji žele na neki način da unaprijede svoj ekonomski položaj odnosno da povećaju platu ili neke druge uslove u kojima rade treba da rade na povećanju svojih kompetencija, na dokvalifikacijama, da traže nekakve načine da se doškoluju i da se zaposle u onim branšama koje nude mnogo veće zarade. Sigurno da svi građani trebaju razmišljati u tom smjeru", zaključio je Saša Grabovac predsjednik Udruženja ekonomista RS "SWOT".
Prosječna neto plata u RS isplaćena u novembru 2024. iznosila je 1420 KM i u odnosu na isti mjesec prošle godine, nominalno je veća za 9,6 a realno za 8,4 odsto. Minimalnu platu od 900 maraka, u RS prima trećina, tačnije 31. odsto radnika, odnosno njih 91 hiljada od ukupno 294 hiljade zaposlenih.
(Vijesti.ba)