Nakon kratke i teške bolesti, proteklog utorka, u dalekoj Švedskoj, u 86. godini, preminuo je Jusuf Suljanović, akademski slikar i likovni pedagog iz Sanskog Mosta, koji je svojim radom i djelom ostavio dubok trag u Bosni i Hercegovini, ali i ovoj skandinavskoj zemlji, gdje je živio u poslijeratnim godinama.
Suljanović je u rodnom gradu završio gimnaziju, potom srednju grafičku školu u Zagrebu te naposljetku i studij slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu.
U svijet umjetnosti ušao je na velika vrata svojom slikom "Ljetna kafana", koja je 1960. godine uvrštena u krug najuspješnijih radova u sklopu izložbe radova likovnih umjetnika Bosne i Hercegovine. Iako je u Sarajevu stekao sve uslove za umjetničku afirmaciju, odlučio se vratiti u Sanski Most, te je duže od 30 godina radio kao likovni pedagog u ovdašnjim obrazovnim ustanovama.
U sjećanjima brojnih generacija sanskih učenika ostao je kao vrsni nastavnik likovnog vaspitanja, pedagog, ali i čovjek koji je u svakom trenutku želio drugima pomoći. Također, tokom tog period vrijedno je slikao i stvarao, te se tako afirmisao na umjetničkoj sceni Bosne i Hercegovine, ali i šire, kao umjetnik sa prepoznatljivim i upečatljivim stilom. Suljanović je bio jedan od onih umjetnika čije je slikarstvo bilo vezano za prirodu i animalni svijet, pa su borbe bikova i trke konja česti motivi na njegovim slikama.
Tokom proteklog rata Suljanović je skupa s porodicom izbjegao u daleku Švedsku, gdje se afirmisao i nastavio se baviti umjetničkim radom, a koliko je bio poštovan i cijenjen u sredini gdje je živio, svjedoči i to da je proglašen počasnim građaninom grada Lulea, koji je bio njegov drugi dom.
Suljanović je bio i član više udruženja slikara skandinavskih zemalja, kao i Kraljevskog udruženja likovnih umjetnika Švedske i prvi umjetnik s ovih prostora o čijem slikarskom opusu je objavljena monografija na švedskom jeziku. U svojoj bogatoj karijeri imao je 40 samostalnih i preko 150 zajedničkih izložbi u mnogim državama, a za svoj rad višestruko je nagrađivan.
Suljanović je, dok mu je zdravlje dopuštalo, rado dolazio u Bosnu i Hercegovinu te provodio vrijeme u gradu na obalama Sane, a njegovo umjetničko djelo ostaće trajno svjedočanstvo i sjećanje na velikog umjetnika i čovjeka.
(Vijesti.ba)