Građani susjedne zemlje imaju osam kandidata između kojih će jedan biti izabran za novog predsjednika Hrvatske narednih pet godina.
Osim u Hrvatskoj, predsjednik Hrvatske bira se i u inostranstvu, u 38 država, devet manje nego prije pet godina, a pravo birati ga ima ukupno 3.762.224 birača.
Moći će se glasati i u Bosni i Hercegovini i to na sedam različitih lokacija.
Birači odlučuju hoće li novi, drugi mandat 'dati' aktuelnom predsjedniku Zoranu Milanoviću, iza kojeg stoji SDP s partnerima ili nekome od njegovih protivkandidata, a to su Miro Bulj (Most), nezavisni Tomislav Jonjić, Ivana Kekin (Možemo), Branka Lozo (DOMiNO), Dragan Primorac (HDZ i partneri), te nezavisni kandidati Marija Selak Raspudić i Niko Tokić Kartelo.
Državno izborno povjerenstvo (DIP), ključno tijelo za provođenje izbora, poziva birače da izađu na izbore i iskoriste svoje pravo.
"Pozivamo i da sve protekne u miru, u demokratskom ozračju i da birači iskoriste svoje ustavno pravo", poručuje potpredsjednica DIP-a Vesna Fabijančić Križanić.
Svoje pravo birači će u Hrvatskoj moći ostvariti na više od 6.500 redovnih biračkih mjesta i 123 posebna, na kojima glasuju zatvorenici, posade brodova i birači u ustanovama socijalne skrbi.
Na ovogodišnjim izborima, kao ni onima 2019., nema posebnih biračkih mjesta u Oružanim snagama RH, njihovi pripadnici glasaju u svojim mjestima prebivališta.
Prema izbornim pravilima u Hrvatskoj, ako jedan od osmero kandidata ne osvoji više od 50 posto glasova u prvom krugu, dva kandidata s najviše glasova idu u drugi krug glasanja.
Biračka su mjesta otvorena od 7 do 19 sati, do kada traje i dvodnevna izborna šutnja za koje je zabranjena svaka izborna promocija, objavljivanje procjena rezultata, kao i prethodnih, neslužbenih rezultata izbora.
Prvi neslužbeni rezultati trebali bi biti objavljeni u 20 sati. Neke procjene kažu da bi se do 22 sata moglo znati da li će biti drugog kruga.
(Vijesti.ba)