Mulino je također odbacio mogućnost smanjenja naknada za američke brodove kao odgovor na Trumpovu prijetnju da će zahtijevati povratak kontrole u ruke Washingtona nad tim ključnim plovnim putem, koji povezuje Atlantski i Tihi ocean.
"Nemamo o čemu razgovarati", rekao je Mulino na konferenciji za novinare.
"Kanal je panamski i pripada Panamcima. Ne postoji mogućnost otvaranja bilo kakvih pregovora, to je činjenica koja je našu zemlju stajala krvi, znoja i suza", dodao je.
Kanal, koji je pušten u saobraćaj 1914. godine, izgradile su Sjedinjene Američke Države, ali je 31. decembra 1999. predan Panami prema ugovorima potpisanim dvije decenije ranije između tadašnjeg američkog predsjednika Jimmyja Cartera i panamskog nacionalističkog vođe Omara Torrijosa.
Trump je u subotu kritikovao, kako kaže, smiješne naknade za američke brodove koji prolaze kroz Panamski kanal i skrenuo pažnju na rastući utjecaj Kine.
"Panama bi trebala upravljati kanalom, a ne Kina ili bilo ko drugi", izjavio je Trump na svojoj platformi Truth Social.
"Nikad i ni pod kojim uslovima nećemo dopustiti da padne u pogrešne ruke", dodao je.
Napomenuo je i da će, ako Panama ne bude mogla osigurati sigurno, efikasno i pouzdano upravljanje kanalom, zahtijevati da se Panamski kanal u potpunosti i bez pitanja vrati SAD-u.
U srijedu je Trump nominovao povjerenika okruga Miami-Dade Kevina Marina Cabreru za ambasadora u Panami. Trump je Cabreru opisao kao snažnog borca za principe Amerike na prvom mjestu, koji je, prema njegovim riječima, ključan za poticanje ekonomskog rasta i međunarodnih partnerstava.
Procjenjuje se da kroz Panamski kanal prolazi oko 5% globalnog pomorskog saobraćaja, omogućujući brodovima koji putuju između Azije i istočne obale SAD-a da izbjegnu dugu i opasnu rutu oko južnog vrha Južne Amerike. Glavni korisnik kanala je SAD, s udjelom od 74% tereta, a slijedi Kina s 21%.
Mulino je istakao da se naknade za korištenje kanala ne određuju po hiru predsjednika ili administratora, već prema dugogodišnjem javnom i otvorenom procesu.
"Apsolutno nema kineskog uplitanja ni učestvovanja u bilo čemu što ima veze s Panamskim kanalom", izjavio je Mulino.
U srijedu je Trump na Truth Socialu, bez dokaza, napisao da kineski vojnici ljubazno, ali ilegalno upravljaju Panamskim kanalom. Mulino je tu tvrdnju također demantirao.
"Nema kineskih vojnika u kanalu, za ime Boga", zaključio je.
Panama je uspostavila diplomatske odnose s Kinom 2017. godine, nakon prekida veza s Tajvanom. Ta odluka je bila kritikovana tokom prve Trumpove administracije.
"Trump, životinjo, ostavi kanal na miru", skandirali su ovog utorka deseci demonstranata ispred američke ambasade u gradu Panami te spalili sliku novoizabranog američkog predsjednika.
(Vijesti.ba)