Osoba koja se traga na Bjelašnici je uposlenik Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
On je krenuo na redovnu smjenu da zamijeni kolegu na opservatoriju Bjelašnica, potvrdio je za TVSA pomoćnik direktora sektora meteoroloških mjerenja i prognoze HMZ, Edin Pišmo.
"Ovaj uposlenik je duže vrijeme radio na meteorološkoj stanici Ivan Sedlo, ali zbog odlaska u penziju osmatrača na stanici Bjelašnica, došlo je do manjka kadra. Stanica Bjelašnica je jedina takva stanica u BiH koja je dio međunarodnih mreža za praćenje klimatskih promjena i mora zadovoljiti određene uvjete. Na ovoj stanici se ne koristi savremena tehnologija mjerenja, već osmatrački sistem koji mora biti aktivan 24/7. Zbog nedostatka kadra, ovaj uposlenik je premješten sa stanice Ivan Sedlo na Bjelašnicu, nakon što je prošao svu potrebnu obuku", naveo je Pišmo.
On je dodao kako je ovo bio njegov drugi izlazak na Bjelašnicu.
"Prilikom izlaska osmatrači međusobno komuniciraju kako bi se pratila sigurnost, a osmatrač koji se penje procjenjuje situaciju prije nego što nastavi s dolaskom na stanicu. Osoba se posljednji put javila prilikom silaska sa šestosjeda, a kada je trebala ponovo da se javi, nije se pojavila. Kasnije je postalo nemoguće kontaktirati ga jer je njegov mobitel bio nedostupan, što je izazvalo alarmiranje MUP-a, Civilne zaštite, GSS-a i drugih službi koje su uključene u potragu", kazao je on.
Prema riječima Pišma, uvjeti na vrhu Bjelašnice su izuzetno teški, sa vjetrom od oko 120 km/h i vidljivošću do 5 metara.
Članovi GSS-a, prilikom traganja, koriste konopce i vežu se u razmaku od dva metra, ali zbog nepovoljnih uvjeta često ne mogu vidjeti kolegu pored sebe. Traganje u ovakvim uvjetima predstavlja veliki izazov.
(Vijesti.ba)