Stanovnici Okinawe poznati su po aktivnom i neovisnom načinu života do svojih devedesetih godina, a istovremeno su manje skloni bolestima koje se obično javljaju sa starenjem, poput srčanih bolesti i dijabetesa, što je vrlo čest slučaj u zapadnim zemljama.
Jedan od glavnih faktora njihove dugovječnosti jest superhrana koja je stalni dio njihove prehrane – alge. Stručnjakinja za prehranu i dugovječnost, Asako Miyashita, tvrdi da konzumacija algi igra ključnu ulogu u zdravlju stanovnika Okinawe.
Redovno konzumiranje algi povezuje se s boljim zdravljem crijeva, efikasnijim upravljanjem tjelesne težine i manjim rizikom od hroničnih bolesti. Istraživanje Univerziteta Južne Karoline sugerira da bi upravo konzumacija algi mogla biti razlog zašto žene u Japanu imaju niže stope raka dojke.
Alge imaju gotovo magične zdravstvene prednosti. Potiču zdravlje crijeva tako što hrane mikrobiom, podržavajući korisne bakterije koje poboljšavaju apsorpciju hranjivih tvari i smanjuju upalu. Topiva vlakna u algama usporavaju pražnjenje želuca, što produžuje osjećaj sitosti i smanjuje želju za hranom. Osim toga, spojevi poput fukoksantina mogu pomoći u eliminaciji tjelesne masnoće, što potvrđuju brojna istraživanja.
Postoji teorija da Okinavci, osim zdrave prehrane, imaju i genetske prednosti koje im pomažu u dugovječnosti. Prirodno su otporni na bolesti poput Alzheimerove bolesti, a kultura i tradicija na Okinawi potiču starije osobe da ostanu angažirane u društvenim aktivnostima, čime se izbjegava usamljenost i izolacija. Istraživanje iz 2017. godine sugerira da je nedostatak društvenih interakcija gotovo jednako štetan za zdravlje kao i pušenje 15 cigareta dnevno.
Na Okinawi se također vrlo rijetko puši, a prehrana bogata hranom koja doprinosi zdravlju i dugovječnosti pomaže im da ostanu fit i zdravi do duboke starosti.
Prehrana Okinavaca sadrži nekoliko ključnih sastojaka koji podupiru dugovječnost: ljubičasti batat, bogat antioksidansima, te masna riba koja sadrži omega-3 masne kiseline (poznate po tome što smanjuju rizik od srčanih bolesti i moždanog udara), osnovni su dijelovi njihove prehrane.
Miso, fermentirana pasta od soje koja se često koristi za pripremu juhe, također igra važnu ulogu u njihovoj dugovječnosti.
Osim toga, tofu i drugi proizvodi od soje česti su na njihovim stolovima, dok meso, jaja, mlijeko, maslac, jogurt, sir i prerađene proizvode vrlo rijetko konzumiraju.
(Vijesti.ba)