Većinom se radi o siromašnim zajednicama, porodicama koje žive na rubu egzistencije i ugroženim te diskriminisanim članovima društva.
Slučajevi koji ukazuju na hitnost društvene reakcije kada je riječ o prisilnim brakovima u BiH su brojni, a djevojčice se kroz ugovorene brakove prodaju za cifru do 15.000 KM.
Mirsada Bajramović, stručnjak za zaštitu djece iz Tuzle kaže da su se u praksi već susretali sa velikim brojem maloljetničkih brakova.
"Neki koji su najekstremniji jeste da je dvanaestogodišnja djevojčica prodata za 'golfa dvojku' kroz taj tzv. maloljetnički brak. Također, imali smo slučaj da je djevojčica nažalost prodata za 1.500 KM. Cijene za djevojčice kroz te ugovorene brakove se kreću od 600 KM do 15.000 KM”, navela je Mirsada Bajramović.
Aleksandra Marin Diklić iz Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH ukazala je da zakonodavni okvir u Bosni i Hercegovini, naročito u Federaciji BiH, zahtjeva hitne izmjene kako bi se poboljšala zaštita maloljetnih osoba.
Ona je ukazala na važnost usklađivanja krivičnog zakonodavstva Federacije BiH s međunarodnim standardima, poput Lanzarote konvencije, što je već implementirano u RS.
"Pored obrazovnog sistema, moraju se uključiti i sigurnosne strukture, policija i centri za mentalno zdravlje", naglasila je Marin Diklić.
(Vijesti.ba)