22.12.2024 / 19:00 Svijet - Talebu al-Abdulmohsenu

BBC: Saudijci tvrde da su njemačke vlasti ignorisale upozorenja o napadaču

BBC: Saudijci tvrde da su njemačke vlasti ignorisale upozorenja o napadaču
Foto: dpa

Saudijske vlasti trenutno rade na prikupljanju svih informacija koje imaju o osumnjičenom za napad na božićnom sajmu u Magdeburgu, Talebu al-Abdulmohsenu, i dijele ih s njemačkom istragom "na svaki mogući način".

Unutar impozantnih, pijeskom obojenih i utvrđenih zidova saudijskog Ministarstva vanjskih poslova u Rijadu, postoji možda opravdan osjećaj ogorčenosti, piše Frank Gardner, stručnjak za sigurnost za BBC News.

Ministarstvo je prethodno upozorilo njemačku vladu na al-Abdulmohsenove ekstremističke stavove.

Poslali su četiri takozvane "Notes Verbal" (nepotpisani diplomatski memorandum), tri od njih njemačkim obavještajnim agencijama i jednu njemačkom ministarstvu vanjskih poslova u Berlinu. Saudijci kažu da nije bilo odgovora.

Jedno od objašnjenja može biti činjenica da je Taleb al-Abdulmohsen dobio azil u Njemačkoj 2016. godine, godinu dana nakon što je bivša kancelarka Angela Merkel otvorila granice svoje zemlje kako bi primila više od milion migranata sa Bliskog istoka, i deset godina nakon što je al-Abdulmohsen došao u Njemačku.

Dolazeći iz zemlje u kojoj je Islam jedina religija koja se smije prakticirati javno, al-Abdulmohsen je bio vrlo neobičan građanin.

Okrenuo se protiv Islama, postavši heretik u očima mnogih. Rođen u saudijskom gradiću Hofuf 1974. godine, malo se zna o njegovom ranom životu prije nego što je odlučio napustiti Saudijsku Arabiju i preseliti u Europu sa 32 godine.

Aktivan na društvenim mrežama, na svom Twitter (kasnije X) profilu naziva se psihijatrom. Osnovao je web stranicu koja je imala za cilj pomoći saudijskim ženama da pobjegnu iz svoje zemlje u Evropu.

Saudijci tvrde da je bio krijumčar ljudi i da Ministarstvo unutrašnjih poslova, ima opsežan dosje o njemu.

U posljednjim godinama bilo je izvještaja o disidentima sa Saudijske Arabije koji su bili pod neprijateljskim nadzorom agenata saudijske vlade, u Kanadi, SAD-u i u Njemačkoj. Nema sumnje da su njemačke vlasti, federalne i savezne, napravile ozbiljne greške u slučaju al-Abdulmohsena.

Bez obzira na razloge zbog kojih, kako Saudijci tvrde, nisu odgovorili na ponovljena upozorenja o njegovom ekstremizmu, on je očigledno predstavljao opasnost za svoju zemlju domaćina.

Postoji i, odvojeno, propust u zatvaranju ili barem čuvanju hitnog pristupnog puta do Magdeburga Alter Markta koji mu je navodno omogućio da u svom BMW-u uđe u masu.

Njemačke vlasti su branile raspored tržišta i rekle da je istraga o osumnjičenom u toku. Međutim, jedan od komplicirajućih faktora je to što Saudijska Arabija, iako se smatra prijateljskom i saveznicom Zapada, ima loš ugled u međunarodnim okvirima.

Do juna 2018. žene u Saudijskoj Arabiji nisu smjele voziti, a čak su i žene koje su javno pozivale na ukidanje tog zakona prije toga bile progonjene i zatvarane. Saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman, koji je još uvijek u svojim tridesetima, izuzetno je popularan u svojoj zemlji.

Iako su se zapadni lideri uglavnom distancirali od njega nakon njegove navodne umiješanosti u brutalno ubistvo saudijskog disidenta Jamala Khashoggija 2018. godine, što prijestolonasljednik poriče, u njegovoj domovini njegova popularnost i dalje raste.

Pod njegovom de facto vladavinom, saudijski javni život se transformirao na bolje, s mogućnošću slobodnog udruživanja muškaraca i žena, ponovnim otvaranjem kina, kao i velikim spektakularnim sportskim i zabavnim događanjima, čak i koncertima zapadnih umjetnika poput Davida Guette i Black Eyed Peas. Međutim, postoji paradoks.

Dok je saudijski javni život procvjetao, istovremeno je došlo do obračuna s bilo čim što i najmanje podsjeća na političku ili vjersku slobodu. Oštre kazne zatvora od 10 godina ili više izricane su za jednostavne tweetove. Nitko ne smije čak ni dovesti u pitanje način na koji zemlja funkcioniše.

U ovom kontekstu, Njemačka izgleda da je napravila veliku grešku u slučaju Taleba al-Abdulmohsena.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo