Svemirska agencija NASA ponovo je odložila povratak Sunite Williams i Barryja Wilmora do kraja marta 2025. godine, neplanirano produžujući njihovu misiju na više od devet mjeseci.
Williams i Wilmoore su prvobitno trebali da provedu samo osam dana na Međunarodnoj svemirskoj stanici kada su lansirani 5. juna na svemirskom brodu Starliner kompanije Boing.
Nakon kvara na letjelici nekoliko puta je odlagan njihov povratak, a konačan datum još uvijek nije poznat.
"Kada se vrate na Zemlju, biće u ekstremnom riziku od preloma zbog krhkosti kostiju. Vjerovatno neće moći da hodaju. Vjerovatno će napustiti svemirsko vozilo na nosilima, a biće potrebni mjeseci da ponovo povrate kontrolu svojih tijela", riječi su ljekara.
Ovo nije neuobičajeno za astronaute nakon dugih misija u svemiru, ali ljekari su izrazili posebnu zabrinutost zbog Williams, za koju kažu da već pokazuje znake gubitka težine i neuhranjenosti, iako NASA negira ove glasine.
Ovi astronauti se suočavaju i sa psihološkim rizicima, rekla je Dr. Carrol Liberman, psihijatar sa sjedištem u Kaliforniji.
"Naravno, astronauti se uče kako da se nose sa stresnim okolnostima", rekla je ona, "ali ovo neprestano pomjeranje, za 300 dana, prelazi granice onoga što su očekivali."
NASA je inicijalno odložila povratak astronauta na februar 2025. godine, kada bi mogli da se vrate na Zemlju na svemirskom brodu SpaceX Crew-9 Dragon.
Ljekari su rekli za DailyMail.com da što duže Williams i Wilmoore budu na ISS-u, to će imati veće zdravstvene rizike.
Misije dugog trajanja na ISS-u obično traju oko šest mjeseci. Studije su pokazale da postoje značajni zdravstveni rizici povezani sa toliko vremena provedenog u svemiru.
Ti rizici uključuju gubitak kostiju i mišića, izlaganje visokim nivoima kancerogenih radijacija, premjene tečnosti koje mogu oštetiti vid, kamenju u bubrezima, probleme sa srcem i niz drugih problema.
(Vijesti.ba)