Vlada Srbije je, pod pritiskom javnosti, objavila na svom sajtu dokumentaciju o rekonstrukciji stanice, koja je svečano otvorena u julu, a na kojoj je nakon pada betonske nadstrešnice 1. novembra poginulo 15, a teško povređeno dvije osobe, piše Radio Slobodna Evropa.
Vlast tvrdi da je objavljena dokumentacija potpuna.
Međutim, sa beogradskog građevinskog fakulteta kažu da, na osnovu njihove preliminarne analize, u objavljenim dokumentima, između ostalog, nedostaje dio projektne dokumentacije – idejno rješenje, projekat za građevinsku dozvolu, projekat za izvođenje i projekat izvedenog objekta.
Navode i da nedostaje i izjava investitora, izvođača i stručnog nadzora da su radovi izvedeni u svemu prema projektu za izvođenje.
Dalje, kažu da nedostaju i svi ugovori i aneksi ugovora sa podizvođačima.
Ističu i da nedostaje najmanje osam stavki koje se tiču gradilišne dokumentacije, kao i dio dokumentacije koja je u nadležnosti investitora i u nadležnosti Republičke građevinske inspekcije.
Rekonstrukcija željezničke stanice u Novom Sadu trajala je tri godine.
Iz objavljene dokumentacije koju je Radio Slobodna Evropa analizirao, proizilazi da Radovi na Željezničkoj stanici u Novom Sadu nisu bili završeni u trenutku nesreće, iako je ona u prisustvu zvaničnika svečano otvorena u julu.
Nakon pada nadstrešnice, prve izjave izvođača radova i predstavnika ministarstva bile su da ona "nije bila predmet rekonstrukcije".
Međutim, dio stručnjaka koji su bili angažovani na rekonstrukciji, kao i fotografije i snimci koji su analizirani u danima nakon nesreće, demantovali su te navode.
Za propuste u vezi sa rekonstrukcijom stanice, tužilaštvo sumnjiči 13 osoba, među kojima je i bivši ministar građevinarstva Goran Vesić.
Nakon nesreće, uslijedili su masovni protesti, a jedan od zahtjeva opozicije, dijela građana, kao i studenata koji proteklih sedmica blokiraju rad fakulteta bio je da se objavi sva dokumentacija.
Pod pritiskom javnosti, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je 11. decembra najavio da će 195 dokumenata biti objavljeno na sajtu Vlade, uz tvrdnju da je to kompletna dokumentacija.
Dio stručnjaka, na čelu sa inženjerom Zoranom Đajićem, kao i više nevladinih organizacija, izrazili su sumnju da je kompletna dokumentacija objavljena.
Sumnju su izrazili i studenti koji blokiraju rad više desetina fakulteta, sa tvrdnjom da njihov zahtjev o objavi dokumentacije nije u potpunosti ispunjen.
(Vijesti.ba/RSE)