19.12.2024 / 13:29 Obrazovanje - Alarmantna situacija

Protest profesora na Sveučilištu Čovićevog omiljenog rektora

Situacija na Sveučilištu u Mostaru je alarmantna, zato tražimo hitna rješenja za probleme s kojima se suočavamo, kazao je u četvrtak predsjednik Sindikata Sveučilišta u Mostaru (SUM) Dragan Katić tokom jednosatnog štrajka upozorenja.

Štrajk upozorenja uslijedio je nakon sastanka s rektorom Sveučilišta u Mostaru na kome nije postignut dogovor o poboljšanju materijalnog položaja zaposlenika mostarskog sveučilišta.

- Na tom sastanku razgovarali smo o zahtjevima Sindikata i Uprava je podržala naše zahtjeve smatrajući ih razumnim, međutim, mi nismo dobili odgovor na ključno pitanje, a to je kada će naši zahtjevi biti realizovani i zato nastavljamo borbu sindikalnim putem. Sindikat i Uprava ne mogu nastupati zajedno, situacija na Sveučilištu je alarmantna i tražimo hitna rješenja - kazao je Katić.

Istakao je kako na SUM-u nije uspostavljen model pravične raspodjele sredstava tako da su osnovice za obračun plaća neujednačene od fakulteta do fakulteta.

- Zbog toga za isto radno mjesto imamo razlike u plaćama i do 50 posto, na što su ukazivala i različiti izvještaji. Drugi problem su izuzetno loš materijalni status koji se ogleda u degradirajućim plaćama zaposlenika SUM-a, a te su plaće u prosjeku za oko dva puta niže u odnosu na druga javna sveučilišta u BiH. Također, imamo problem i neujednačenih naknada u vidu regresa, isplata drugih pomoći i slično, a za sve ove navedene probleme odgovorna je Uprava Sveučilišta u Mostaru. To se također ogleda i u terminima isplate plaće. Mi smo tek danas dobili plaću za prošli mjesec, dok su službe Rektorata već na početku mjeseca dobile tu istu plaću - izjavio je Katić.

Po njegovim riječima, početna plaća asistenta je oko 900 maraka, plaća docenta s desetak godina radnog staža je oko 1.400 maraka, što je na nivou prosječne plaće u FBiH, plaća vanrednih profesora je od 1.500 do 1.600 maraka, a redovnih profesora od 1.700 do 1.800 maraka.

Predsjednik Sindikata upozorio je i neriješeno pitanje sistemskog finansiranje SUM-a iz Budžeta, kao što imaju druga javna sveučilišta u BiH.

- Kao posljedica toga, najveći dio tereta finansiranja Sveučilišta, od nekih 60 posto, prebačeno je na studente i njihove roditelje, što je nedopustivo i neodrživo. Ako gledamo neka druga javna sveučilišta, oni su studente u potpunosti oslobodili plaćanja školarina, tako da to neriješeno finansiranje ima jako velik utjecaj na nas, a naravno i na studente koji kod nas studiraju – dodao je.

Kao ilustraciju Katić je naveo primjer ZHK čiji Budžet iznosi 150 miliona maraka. U 2023. godinu iz tog kantona za finansiranje SUM-a izdvojeno je 365.000 maraka, a po Katićevim riječima, oko 40 posto zaposlenika mostarskog sveučilišta dolazi iz tog kantona.

- Informaciju o stanju na SUM-u poslali smo svim osnivačima Sveučilišta, također i Vladi HNK-a, iako HNK nije osnivač, tražeći da se poduzmu hitni koraci u rješavanju nagomilanih problema - istakao je.

Glavna sekretarica Sindikata SUM-a Damirka Mihaljević istakla je kako Sindikat traži isključivo afirmaciju i zaštitu materijalnog statusa, zaposlenika i sveučilišnih profesora.

- Ovo što mi radimo je jedan od načina sindikalne borbe kako bismo skrenuli pozornost na situaciju na Sveučilištu u Mostaru koja je, po meni, jako teška. Ono što tražimo i za što se zalažemo je afirmacija i zaštita materijalnog statusa, zaposlenika i sveučilišnih profesora - kazala je Mihaljević.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo