18.12.2024 / 06:00 Svijet - Kositar, tantal, volfram...

Apple optužen da koristi 'krvave minerale' iz Afrike za proizvodnju uređaja

Apple optužen da koristi 'krvave minerale' iz Afrike za proizvodnju uređaja
Foto: Agencije
Apple "nije mogao ne biti svjestan" da je njegov distributivni lanac kontaminiran "mineralima krvi", rekao je advokat koji zastupa Demokratsku Republiku Kongo.

Suđenje u glavnom gradu Kinshasi prvo je u nizu sudskih postupaka protiv velikih korporacija.

Robert Amsterdam iz Amsterdam&Partnersa rekao je da je Apple odabran kao meta zbog svog ogromnog ekonomskog utjecaja i javnih poruka o ekološkim obavezama, posebno tvrdnje da pridonosi očuvanju planeta.

"Apple je jedna od najsimboličnijih meta zbog svoje sveprisutne poruke 'činiti dobro za planet'", rekao je.

Minerali o kojima je riječ – kositar, tantal, volfram i zlato – ključne su komponente u proizvodnji elektroničkih uređaja, uključujući pametne telefone, tablete i kompjutere. Ti se resursi uglavnom crpe iz regije Kivu u istočnom Kongu, gdje naoružane grupe, uključujući M23 koji podržava Ruanda, drže kontrolu nad rudnicima.

Prema izvještajima stručnjaka UN-a, M23 generiše otprilike 300.000 dolara mjesečnog prihoda kroz nezakonite poreze nametnute lokalnim rudarskim aktivnostima. Ovaj slučaj postavlja ozbiljna pitanja o pouzdanosti sistema sljedivosti minerala, kao što je program Međunarodne inicijative lanca distribucije kositra.

Inicijativa je izgubila valjanost Inicijative za odgovorne minerale prije gotovo dvije godine, ali neke je kompanije još uvijek navode kao dokaz usklađenosti uprkos prijavljenim nedostacima.

Apple je, odgovarajući na optužbe, priznao da, kao i druge tehnološke kompanije, nedirektno nabavlja minerale iz Konga i susjedne Ruande preko složene mreže posrednika, uključujući trgovačka mjesta, rafinerije i talionice. Od ovih se posrednika očekuje da se pridržavaju standarda sljedivosti koje je postavila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Kongoanske vlasti podigle su tužbe protiv Appleovih podružnica u Francuskoj i Belgiji, optužujući kompaniju za saučesništvo u ratnim zločinima, pranju novca i prevari potrošača. Pravni postupak naglašava napore da se razotkrije uloga multinacionalnih korporacija u eksploataciji minerala iz zona sukoba.

Sukob u istočnom Kongu ukorijenjen je u desetljećima nestabilnosti, aktivnosti naoružanih grupa i takmičenja oko vrijednih resursa. Regija bogata kositrom, tantalom, volframom i zlatom – koja se često naziva "konfliktnim mineralima" – bila je centar nasilja i ilegalnog rudarenja.

Naoružane grupe poput M23 iskorištavaju te resurse za finansiranje operacija, nametanje nezakonitih poreza i kontrolu mina. Uključenost međunarodnih korporacija u regiju sve je više pod lupom, jer ti minerali ulaze u globalne distributivne lance, nedirektno potičući tekući sukob.

Kongoanska tužba protiv Applea naglašava sve veće napore da se multinacionalne korporacije drže odgovornima za njihovu direktnu ili nedirektnu ulogu u održavanju ciklusa sukoba i iskorištavanja.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo