Međutim, zagrijavanje motora prije kretanja, što je uobičajena praksa tokom hladnih dana, zabranjeno je u više evropskih zemalja, a kršenje ovog propisa može vas skupo koštati, piše Auto Klub.
U Njemačkoj, Belgiji, Švicarskoj, Italiji, Austriji i Francuskoj zakoni zabranjuju rad motora dok vozilo miruje, uz obrazloženje da nepotrebno zagrijavanje doprinosi emisiji štetnih gasova i šteti klimi. U Njemačkoj ćete za ovaj prekršaj platiti kaznu od 80 eura, dok su u Belgiji kazne u rasponu od 68 do 130 eura. U Holandiji postoje pravila koja dozvoljavaju kratko zagrijavanje motora, ali ne duže od jedne minute.
Propisi se temelje na tvrdnjama da savremeni motori i ulja ne zahtijevaju zagrijavanje prije vožnje, čak ni pri niskim temperaturama. Pored toga, zakonodavci ističu da je svaki gram emisije ugljen-dioksida značajan za zaštitu klime.
Međutim, mnogi vozači smatraju da su ovakvi zakoni neosnovani, posebno kada je u pitanju bezbjednost. Niska temperatura i zaleđena stakla mogu dovesti do stvaranja magle ili novog sloja leda, što značajno otežava vidljivost tokom vožnje. Bez dovoljno vremena da se stakla ugriju, vozači se suočavaju sa potencijalno opasnim situacijama.
Zanimljivo je da su od ovih zabrana izuzeti vozači električnih i plug-in hibridnih vozila, kojima je predgrijavanje automobila dozvoljeno. Ovo izaziva dodatne kontroverze, jer i električna vozila troše energiju za zagrijavanje, što u nekim slučajevima može imati sličan efekat na emisiju ugljen-dioksida kao i klasična vozila.
Ove mjere otvaraju debatu o ravnoteži između zaštite klime i praktičnih potreba vozača, posebno u ekstremnim vremenskim uslovima. Dok zakonodavci teže smanjenju emisije štetnih gasova, vozači upozoravaju na rizike po bezbjednost na putevima tokom zime.
(Vijesti.ba)