Hrvatska potpuno podržava suverenost i nezavisnost Kosova
HRT-ov reporter Vibor Vlainić kazao je u podnevnom Dnevniku HTV-a da je kosovski premijer Albin Kurti dočekan ispred Banskih dvora uz najviše počasti.
Na dočeku je bila i počasna satnija Hrvatske vojske i sve to jasno pokazuje stajalište Hrvatske kao zemlje, koja se ubraja u onu skupinu zemalja koje su jasno i nedvosmisleno priznale Kosovo i potpuno podržavaju njegovu suverenost i nezavisnost.
Dvije zemlje jutros su potpisale i niz međudržavnih sporazuma i memoranduma, među ostalim i Sporazum o uzajamnom priznavanju vozačkih dozvola, ali i Sporazum o uzajamnoj pomoći u slučaju prirodnih katastrofa.
Što se tiče ekonomije, Hrvatska i Kosovo prošle godine ostvarili su robnu razmjenu u vrijednosti od 180 miliona eura.
Hrvatska naravno podržava put Kosova prema članstvu u Evropskoj uniji, ali Kosovo je 2022. podnijelo prijavu i još uvijek nije dobilo status zemlje kandidata za Evropsku uniju.
- I tu je ključna naravno i normalizacija odnosa sa Srbijom, ali taj proces trenutačno je malo zapeo. Za sljedeću sedmicu, najavljen je sljedeći sastanak glavnih pregovarača Srbije i Kosova. Naravno, kosovskog premijera Kurtija trenutno zanima i stanje u njegovoj zemlji, jer se priprema za parlamentarne izbore koji će se održati u februaru, poručio je Vibor Vlainić.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković nakon sastanka iskazao je još jednom dobrodošlicu premijeru Kosova Albinu Kurtiju.
- Drago mi je da je ovo njegova prva službena posjeta. Bilateralna Hrvatskoj, a uzvratna nakon moje posjete Prištini prije nekoliko godina, dodao je Plenković.
Naglasio je kako su na današnjem sastanku razmotrili odnose Hrvatske i Kosova, koji su tradicionalno prijateljski i dobri.
Fokus na one teme koje povezuju dvije države
- Prije svega dobre ekonomske odnose. Prošle godine ekonomska zamjena dosegla je skoro 200 miliona eura. Ove godine za prvih osam mjeseci približila se 15 miliona eura, rekao je Plenković.
Naglasio je da je Vlada zadovoljna s participacijom Hrvatske vojske, koja godinama obnavlja svoje učestvovanje u okviru KAFOR-a. U ovom trenutku na Kosovu je više od 15 hrvatskih vojnika.
Ministar odbrane Ivan Anušić idućeg će tjedna posjetiti Kosovo i razgovarati sa svojim kolegom i kosovskim vlastima. Posjetit će i hrvatski kontingent.
Plenković je dodao da je danas potpisano šest sporazuma, dva iz djelokruga Ministarstva rada, te četiri, koji se odnose na saradnje ministarstava unutrašnjih poslova.
Razgovaralo se i o položaju hrvatske manjine na Kosovu. Hrvatima koji žive u Janjevu i Letnici.
Hrvatska se zalaže za prava Albanaca koji žive u Hrvatskoj
Dodao je da Hrvatska snažno podržava put Kosova prema članstvu u Evropskoj uniji.
- Mi želimo stabilno Kosovo i da proces dijaloga između Kosova i Srbije rezultira normalizacijom odnosa i međusobnim priznanjem koje bi dovelo i Kosovo u poziciju da na adekvatan način krene prema Evropskoj uniji, kazao je Plenković.
Dodao je da taj proces nije brz i efikasan "kao što bi Kurti i cijela vlada željeli vidjeti" jer pet članica Unije i dalje ne priznaje Kosovo.
Kurti: Inzistiramo da Bruxelles pritisne Beograd
Kosovski premijer Albin Kurti istakao je da je danas održana vrlo bitna posjeta, službena posjeta Hrvatskoj.
- Uime kosovskog naroda i uime Vlade Republike želim najsrdačnije zahvaliti hrvatskoj Vladi na pozivu i najtoplijoj dobrodošlici. Ovu posjetu započeli smo sa srdačnim sastankom s mojim prijateljem, i jednim velikim prijateljem, vašim primjerom, hrvatskim primjerom, gospodinom Plenkovićem. S njim i s našim delegacijama razgovarali smo o odličnim odnosima u kojima uživamo, kao i mogućnostima novih oblika saradnje naših zemalja, dodao je.
Naglasio je kako Kosovo ima spremnost dalje produbiti ovu saradnju i to se danas interpretiralo kroz niz sporazuma, memoranduma i ugovora, koji će osnažiti odnose dalje.
- Kosovo i Hrvatska su imaju iskreno prijateljstvo, jako partnerstvo. I naravno, to je sve bazirano na našim zajedničkim vrijednostima. Vjerujemo demokratskim vrijednostima i usmjerili smo ga euroatlantskim integracijama u cijelosti. Hrvatska, koja je bila jako hrabra, hrvatski narod je uspio da nakon oslobađanja izgradi jedno funkcionalno društvo i uspješno se integrirati u svim međunarodnim institucijama i to je jedno jako veliko nadahnuće za sve one narode koji nastoje izgraditi jedno pravedno, demokratsko, funkcionalno društvo koje će omogućiti dobrobit za sve svoje građane. Iz toga smo mi jako zahvalni i cijenimo i naše sunarodnjake, koji su dali veliki doprinos Domovinskom ratu u Hrvatskoj, među kojima mnogi su izgubili svoje živote, a među kojima se nalaze i oni koji su i dalje nestali, rekao je Kurti.
Kazao je kako se želi zahvaliti Hrvatskoj na aktivnom doprinosu sigurnosti Kosova, putem učestvovanja Hrvatske vojske u mirovnoj misiji.
Premijer Kurti je kazao da Kosovo želi dobrosusjedske odnose, ali da normalni odnosi trebaju i "normalnu Srbiju", za koju je rekao da "nije demokratska država".
- Imamo sporazum iz Bruxellesa i on je modeliran prema dvjema Njemačkama iz 1972. godine koje su se de facto međusobno priznale. Mi imamo i sporazum o njegovoj implementaciji, ali svake sedmice Beograd radi razne prekršaje tog sporazuma i ne dozvoljava njegovu implementaciju, rekao je Kurti.
- Inzistiramo da Bruxelles pritisne Beograd kako bi oni poštovali sporazum i da ga što prije implementiramo i na ovaj način postignemo normalizaciju odnosa kao dvije normalne države, rekao je.
O eksploziji koja je oštetila kanal
Kosovski premijer se referirao i na eksploziju u kojoj je prošlog mjeseca oštećen kanal koji dovodi vodu u dvije termoelektrane koje generiraju gotovo svu električnu energiju na Kosovu.
Ponovio je ranije tvrdnje da "sve ukazuje na to da to nije čin običnih građana, već napad koji je podržala i orkestrirala Srbija, kao i tokom napada na Banjsku i mnogih napada na KFOR tijekom 2023. ili tokom otmice troje naših policajaca iste godine".
- Ovaj teroristički napad je novog oblika i sada se odnosio na civilni objekti i civilno stanovništvo. Dosada smo imali napade na kosovsku policiju, zgrade općina, a sada je ciljano civilno stanovništvo jer snabdijevanje vodom i proizvodnja električne energije je vitalna za domaćinstva i ekonomiju, kazao je Kurti.
Plenković je rekao da Hrvatska na taj događaj gleda sa zabrinutošću, no da je dobro da su kosovske vlasti u proces istrage "ovog terorističkog čina" uključile međunarodne partnere poput predstavnika KFOR-a i evropske misije na Kosovu.
Naglasio je da je Kosovo kao međunarodno priznata država "realnost" te da ne vidi scenarij u kojem bi se ta stvarnost promijenila.
- Ono što je važno za stabilnost cijelog jugoistoka Evrope jest da se odnosi između država koje su nastajale raspadom SFRJ urede na jedan strukturiran, učinkovit način s međusobnim poštovanjem, bez sukoba i fokusiranjem na saradnji i proces evropske integracije, kazao je Plenković, dodavši da Hrvatska podupire evropski put Kosova.
Kurti je zahvalio Plenkoviću na podršci, istaknuvši da je Hrvatska referentna tačka za razvitak i izgradnju države.
(Vijesti.ba)