Od sutra, 13. decembra, zvanično će se početi primjenjivati Pravilnik o zabrani pušenja na području Federacije Bosne i Hercegovine.
Ova zabrana obuhvata duhanske i biljne proizvode za pušenje, nargile i vodene lule. Upotreba tehnologije zagrijavanja duhana nije zabranjena.
"Objekti veći od 50 kvadrata mogu odvojiti do 10 posto svog prostora za pušenje, ali uz nekoliko ograničenja. U pušačkom prostoru ne smije biti šanka, a prolazak kroz taj prostor kako bi se došlo do nepušačkog područja nije dozvoljen. Pušačke zone moraju biti jasno odvojene, što je bio jedan od glavnih interesa građana i ugostitelja. Ljetne terase ne smiju biti zatvorene sa svih strana, već moraju biti otvorene sa najmanje dvije bočne strane, a nemaju pravo imati krov. Takozvane "bašte" koje nisu pravi vanjski prostori, također ne smiju biti korištene za konzumaciju duhana", ističu iz ministra zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine.
Za kršenje ovih pravila predviđene su novčane kazne. Kazne za pravna lica kreću se od 2.000 do 5.000 KM, dok su kazne za odgovorna lica između 300 i 1.000 KM. Vlasnicima i korisnicima prostora gdje je pušenje zabranjeno prijeti kazna od 500 do 1.500 KM. Fizičke osobe mogu biti kažnjene s iznosom od 100 KM.
Većina sarajevskih lokala koje smo obišli dan pred primjenu zakona još uvijek je dozvoljavala gostima konzumiranje duhanskih proizvoda. Većina uposlenika nije dobila nikakve posebne upute, osim da od sutrašnjeg dana prestanu stavljati pepeljara na stolove, što je prema njihovim riječima, više nego dovoljno da gosti sami shvate da pušenje nije dozvoljeno.
"Mi smo se od početka odlučili da ovo bude nepušačka zona jer želimo pružiti svojim gostima zdravu sredinu. Ali svakako, smatramo da je ovaj zakon jedan dobar korak ka svijetu i Evropi, gdje je već odavno zabranjeno pušenje. Kada bilo ko ode od nas u inostranstvo, vrlo lako se naviknemo na zabrane. Što se tiče prometa u objektima, smatram da neće utjecati puno, jer ko je navikao da pije kafu - piće je i dalje. Naročito jer nema izbora, tako je kako je i ljudi će se brzo prilagoditi", kazao nam je Dino Branković, vlasnik sarajevskog lokala Habitus.
U šetnji glavnom sarajevskom ulicom naišli smo na jednog sugrađanina koji je u toku ispijanja svoje podnevne kafe morao izaći ispred lokala kako bi zapalio cigaretu.
"Što se tiče zakona, ja ne mislim ništa loše o tome. Samo bih volio da svi restorani mogu birati da li žele biti nepušački, ali eto, tako je kako je i navićićemo se na ovo novo stanje", kazao nam je.
Svoj posljednji dan pušenja u zatvorenom objektu iskoristio je i jedan Sarajlija koji je dvije godine proveo u Švedskoj, zemlji koja već dugo primjenjuje ovakav zakon. Prema njegovim riječima, ovakva vrsta zabrane dobro utiče na pušače, te se prisjeća da je u tom periodu upravo zbog navedenih zabrana konzumirao daleko manji broj cigareta dnevno.
"Kada sam morao izlaziti vani da pušim, nisam gotovo nikako ni pušio. Jedna kutija cigara mi je trajala pet dana. A što se tiče ovog zakona, samo se nadam da će nam se smilovati i pustiti nas da pušimo u zatvorenim objektiva makar do Nove godine."
Opširnije pogledjate u našem video prilogu ...