12.12.2024 / 08:47 BiH - Analitičar za politiku i sigurnost

Mehović: Stvaranje kurdske ili alavitske države u Siriji čini se veoma mogućim

Mehović: Stvaranje kurdske ili alavitske države u Siriji čini se veoma mogućim
Foto: FENA
Analitičar za politiku i sigurnost Fikret Mehović smatra da se stvaranje kurdske ili alavitske države u Siriji čini veoma mogućim nakon pada režima Bashara al-Assada.

Mehović u izjavi Feni pojašnjava da je Sirija već duboko podijeljena, nakon više od trinaest godina građanskog rata, s različitim grupama koje kontrolišu različite teritorije. Međunarodni faktori igraju ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti države.

- Kurdska država u Siriji činila se mogućom tokom rata, naročito u kontekstu autonomije koju su kurdske snage stekle u sjevernom dijelu države, u regionu Rojava. Kurdima su tokom rata, bile dodijeljene značajne teritorijalne i političke nadležnosti, s ciljem da stvore autonomnu regiju unutar Sirije - podsjeća Mehović.

Međutim, dodaje, njihovi pokušaji za potpunom nezavisnošću suočavaju se s mnogim preprekama. Turska se protivi bilo kakvom obliku kurdske autonomije, ali i bivša sirijska vlada.

Također, geopolitička situacija u kojoj Zapad, iako podržava kurdske borce protiv ISIS-a, često priča jedno, a radi drugo. Ipak, sve je u skladu sa širim interesima Kurda i ostvarivanja kurdske nezavisnosti.

- Pritisak Turske na kurdske snage nije dovoljan da promijeni stanje na terenu. Kurdi imaju veliku podršku SAD-a i zapadnih država, što znači da je mogućnost stvaranja nezavisne kurdske države veoma izvjesna jer ona već postoji na terenu sa svim svojim institucijama – smatra Mehović.

S druge strane, dodaje on, alavitska država je teorija koja se često razmatra u kontekstu očuvanja alavitske moći nakon pada režima Bashara al-Assada.

Alaviti, koji čine manji vjerski entitet unutar šiitskog korpusa, dominantni su u vojnoj i političkoj eliti Sirije, a Assadov režim je bio uglavnom podržan od te zajednice.

Poslije pada režima, mogućnost stvaranja posebne alavitske enklave na zapadnoj obali, posebno u oblastima oko Latakije i Tartusa, gdje su alaviti koncentrisani, je realna opcija.

-  Siriju čeka ista sudbina Iraka koji je podijeljen na tri djela – naglašava Mehović i podsjeća kako se historija ponavlja kada su Francuzi i Englezi crtali mape na Bliskom istoku.

Sve su izglednije opcije, navodi on, formiranja država po plemenskom principu kao jedini način dugoročnog mira i osiguravanja mira za Izrael.

Rusija bi ostala sa svojim bazama u alavitskoj državi što i Iranu odgovara. Zapadne države žele osigurati mir na prostoru današnje Sirije kako bi spriječile još dublju fragmentaciju države s tim ciljem.

- Padom režima Bašara al-Assada, mogućnost daljnjeg raspada Sirije u više etničkih i vjerskih entiteta postaje vjerovatnija - naglašava on.

To bi uključivalo pokušaje kurdskih snaga, zaključuje Mehović, da prošire svoju autonomiju, alavitske ambicije za očuvanje vlastitih teritorijalnih enklava, kao i druge manjinske grupe koje bi pokušale osigurati svoje pozicije kao što su Druzi.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo