10.12.2024 / 20:22 Regija - Freiburg

Vučić otputovao u Njemačku; Scholz: Potreban nam je litij

Vučić otputovao u Njemačku; Scholz: Potreban nam je litij
Foto: Facebook
Njemački kancelar Olaf Scholz izjavio je u utorak u Freibergu da su Evropskoj uniji (EU) potrebne kritične sirovine i da ona želi sudjelovati u eksploataciji nalazišta litija u dolini Jadra u Srbiji, navodeći da je važno da se ispoštuju visoki standardi zaštite životne sredine.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, pošto su zajedno posjetili sjedište Saksonske rudarske uprave, Scholz je rekao da prosperitet zemalja EU ovisi od osiguranja dovoljnih količina litija za njihove industrije, prenosi Beta.

Naveo je da njemačka vlada pozitivno ocjenjuje projekat iskopavanja litija na zapadu Srbije, kao i kopanje litija u Njemačkoj, navodeći da se ono ne planira samo u Saksoniji nego i u basenu gornje Rajne.

"Potražnja za litijem će biti ogromna, zbog čega je važno da realiziramo što više takvih projekata u Evropi. Ne radi se o takmičenju nego da pružimo jedni drugima podršku", rekao je Scholz nakon što je s Vučićem prisustvovao prezentaciji plana iskopavanja litija u okviru projekta "Cinvald litijum".

On je kazao da je važno da se ispoštuju visoki standardi zaštite životne sredine prilikom iskopavanja litija i da je potreban "visok stepen prihvaćenosti na lokalu".

"Mještani često s izvjesnom zabrinutošću gledaju na takve projekte i pribojavaju se da li će to negativno uticati na životnu sredinu. Zato su važni visoki standardi zaštite životne sredine. Zato smo razgovarali o tome i to je povod našeg dolaska", kazao je Scholz.

Vučić je naglasio da je za Srbiju važna razmjena iskustava, njemačka ekspertiza, njemačko znanje, kao i suradnja srbijanskog Rudarskog geološkog fakulteta s Akademijom u Freiburgu, ali i dalje školovanje srbijanskih studenata i obuka da bi mogli da upravljaju projektima, ne samo kada je riječ o litiju već i različitim rudnicima.

"Razgovarali smo danas o tome kako i na koji način njemački stručnjaci mogu pomoći u Srbiji, prije svega kako bismo mogli razumijeti da možemo da zaštitimo životnu sredinu, da osiguramo normalan život ljudima u čijoj se okolini rudnik otvara. I naravno, da vidimo kakve posljedice sve to nosi i kako da osiguramo da obrada sama bude izvedena potpuno na bezbolan način", rekao je Vučić, a prenose srbijanski mediji.

On je podsjetio da su prije njegove posjete u Njemačku pozvani i predstavnici nevladinog sektora, opozicionih političkih stranaka i antivladinih medija koji su mogli postaviti pitanja i dobiti adekvatne odgovore od njemačkih eksperata po pitanju otvaranja rudnika litija.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo