07.12.2024 / 12:32 Svijet - Politička kriza

Južna Koreja: Poslanici vladajuće stranke bojkotovali glasanje o opozivu predsjednika

Južna Koreja: Poslanici vladajuće stranke bojkotovali glasanje o opozivu predsjednika
Foto: Agencije

Poslanici vladajuće stranke u Južnoj Koreji bojkotirali su glasanje u parlamentu u subotu kako bi onemogućili dvotrećinsku većinu koju je opozicija tražila za opoziv predsjednika Yoon Suk Yeola zbog njegovog kratkotrajnog uvođenja vojnog zakona, dok su protesti širom zemlje pozivali na njegovu smjenu.

Vjerovatni poraz ovog prijedloga očekuje se da će pojačati javne proteste za smjenu Yoon-a i produbiti politički haos u Južnoj Koreji, jer anketa sugerira da većina Južnokoreanaca podržava opoziv predsjednika. Yoonovo proglašenje vojnog zakona naišlo je na kritike čak i unutar njegove vlastite vladajuće konzervativne stranke, ali se čini da je ta stranka odlučila usprotiviti se opozivu, očigledno zbog straha od gubitka predsjedništva u korist liberala.

Za opoziv Yoon-a potrebna je podrška dvije trećine Nacionalne skupštine, odnosno 200 od 300 članova. Opozicijske stranke koje su podnijele prijedlog opoziva imaju 192 mjesta, što znači da im je potrebno barem još osam glasova od stranke Yoon-a, People Power Party (PPP).

Opozicijom kontrolirani parlament započeo je glasanje u subotu, ali su samo tri zakonodavca iz PPP-a glasovala s opozicijskim članovima. Ako broj glasova ne dostigne 200, prijedlog će biti otkazan u ponoć, prema podacima Nacionalne skupštine. Opozicija bi mogla podnijeti novi prijedlog opoziva nakon što se otvori nova parlamentarna sesija sljedeće srijede.

Predsjednik Nacionalne skupštine, Woo Won Shik, pozvao je članove vladajuće stranke da se vrate u parlament kako bi učestvovali u glasovanju, naglašavajući da je ono pomno praćeno od strane nacije i svijeta.

Prethodno u subotu, Yoon je javno izdao izvinjenje zbog svog dekreta o vojnom zakonu, rekavši da neće izbjegavati pravnu ili političku odgovornost za tu odluku i obećao da neće ponovo pokušati uvesti vojni zakon. Istakao je da će stranka preuzeti vođenje zemlje kroz političku krizu, "uključujući pitanja vezana za moj mandat", piše AP.

Od kada je preuzeo dužnost 2022. godine, Yoon se suočava s teškoćama u ostvarivanju svojih ciljeva kroz opozicijom kontrolirani parlament i suočen je s niskim ocjenama odobravanja zbog skandala u vezi s njim i njegovom suprugom. U svom obraćanju o vojnom zakonu u utorak navečer, Yoon je nazvao parlament "gnezdom kriminalaca" koji ometaju državne poslove i obećao eliminaciju "sramnih sledbenika Sjeverne Koreje i anti-državnih snaga".

Nemiri uzrokovani Yoonovom nepromišljenom odlukom paralizirali su južnokorejsku politiku i izazvali zabrinutost među ključnim diplomatskim partnerima, uključujući Japan i SAD, dok se jedna od najjačih demokratija u Aziji suočava s političkom krizom koja bi mogla dovesti do smjene njenog lidera.

U utorak navečer, specijalne vojne trupe okružile su zgradu parlamenta, a helikopteri vojske lebdjeli su iznad nje, ali je vojska povukla svoje trupe nakon što je Nacionalna skupština jednoglasno izglasala ukidanje dekreta, prisiljavajući Yoon-a da ga povuče prije zore u srijedu. Proglašenje vojnog zakona bilo je prvo takvo u više od 40 godina u Južnoj Koreji. Osamnaest zakonodavaca iz vladajuće stranke glasalo je protiv Yoonovog dekreta zajedno s opozicijskim zakonodavcima.

Prolazak prijedloga za Yoonov opoziv izgledao je vjerojatniji u petak kada je čelnik Yoonove stranke pozvao na njegovu smjenu, ali stranka je ostala formalno protiv opoziva.

U subotu su deseci tisuća ljudi ispunili ulice blizu Nacionalne skupštine, mašući transparentima, vičući slogane i pjevajući uz K-pop pjesme s promijenjenim stihovima koji pozivaju na Yoonovu smjenu. Manja skupina Yoonovih pristaša, koja je također bila u tisućama, okupila se na odvojenim ulicama u Seulu, osuđujući pokušaj opoziva koji su smatrali neustavnim.

Zakonodavci su u subotu prvo glasovali o zakonu koji bi imenovao specijalnog tužioca za istragu optužbi za manipulaciju cijenama dionica u vezi s Yoonovom suprugom. Neki zakonodavci iz Yoonove stranke viđeni su kako napuštaju dvoranu nakon tog glasovanja, izazivajući ljutite povike opozicijskih zakonodavaca.

Ako Yoon bude opozvan, njegova moć će biti suspendovana dok Ustavni sud odluči o njegovom uklanjanju sa dužnosti. Ako bude smijenjen, izbori za njegovog nasljednika morat će se održati u roku od 60 dana.

Opozicijski zakonodavci tvrde da je Yoonov pokušaj uvođenja vojnog zakona predstavljao samopuč, te su sastavili prijedlog opoziva temeljen na optužbama za pobunu.

Lee Jae-myung, lider glavne liberalne opozicijske Demokratske stranke, rekao je novinarima da je Yoonovo obraćanje "izuzetno razočaravajuće" te da je jedini način naprijed njegova trenutna ostavka ili opoziv.

U petak je predsjednik PPP-a, Han Dong-hun, koji je kritizirao Yoonov dekret o vojnom zakonu, rekao da je primio obavještajnu informaciju prema kojoj je Yoon, za vrijeme kratkotrajnog vojnog zakona, naredio vođi vojnog kontraobavještajnog odjela da uhapsi i pritvori ključne političare na temelju optužbi za "anti-državnu djelatnost".

Hong Jang-won, prvi zamjenik direktora južnokorejske Nacionalne obavještajne službe, rekao je zakonodavcima u zatvorenom sastanku u petak da je Yoon nazvao nakon uvođenja vojnog zakona i naredio mu da pomogne vojnim kontraobavještajnim jedinicama u hapšenju ključnih političara. Među ciljanima političarima bili su Han, Lee i Woo, prema riječima Kim Byung-keeja, jednog od zakonodavaca koji je prisustvovao sastanku.

Ministarstvo odbrane je saopćilo da je suspendiralo zapovjednika vojnog kontraobavještajnog odjela, Yeo In-hyunga, koji je, kako tvrdi Han, primio naredbe od Yoon-a za hapšenje političara. Ministarstvo odbrane također je suspendiralo zapovjednike obrambene komande glavnog grada i specijalnih vojnih snaga zbog njihove uloge u sprovođenju vojnog zakona.

Bivši ministar odbrane Kim Yong Hyun, koji je optužen da je preporučio Yoon-u uvođenje vojnog zakona, stavljen je pod zabranu putovanja i suočava se s istragom od strane tužilaštva zbog optužbi za pobunu.

Zamjenik ministra odbrane Kim Seon Ho svjedočio je parlamentu da je Kim Yong Hyun bio taj koji je naredio raspoređivanje trupa u Nacionalnu skupštinu nakon što je Yoon uveo vojni zakon.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo