Za aktivnost NSATU, koja se održava u njemačkom Wiesbadenu, predsjednik Republike Zoran Milanović nije dao prethodnu saglasnost, pa je Vlada tu odluku morala prebaciti na saborske zastupnike. Da bi ta odluka "prošla" u Saboru potrebna je dvotrećinska većina, odnosno podrška 101 zastupnika.
"Još se nisu stekli uvjeti za glasanje o NSATU aktivnosti NATO-a, očito da treba dodatnih pojašnjenja predstavnicima opozicije da razumiju o čemu se radi", poručio je nedavno premijer Hrvatske Andrej Plenković. Sukob na relaciji dva brda i vladajućih s opozicijom oko te teme traje od početka oktobra.
Točka o NSATU nije uvrštena u plan glasanje, no jesu 12 ostalih odluka o slanju hrvatskih vojnika u međunarodne misije, za koje je predsjednik Republike dao saglasnost.
Sabor je tako jednoglasno potvrdio učestvovanje Oružanih snaga Republike Hrvatske u sklopu aktivnosti NATO prednjih kopnenih snaga, u operaciji podrške miru KFOR na Kosovu i u misiji podrške miru "NATO misiji u Iraku".
Potvrdio je i učestvovanje u operaciji podrške miru "Sea Guardian” u Sredozemlju, u aktivnosti Stalne NATO grupe protuminskih snaga 2, u operaciji koalicijskih snaga "Inherent Resolve", u operaciji Evropske unije "EUNAVFOR – ATALANTA", u operaciji Evropske unije "EUNAVFOR MED IRINI" kao i u operacijama podrške miru Ujedinjenih naroda.
Potvrđena je također odluka o prelasku granice Hrvatske oružanih snaga država članica NATO-a i Oružanih snaga RH angažiranih u okviru modela snaga NATO-a u 2025. i 2026. godini, kao i odluka o prelasku granice Hrvatske oružanih snaga država članica Evropske unije i Oružanih snaga Republike Hrvatske angažiranih u okviru kapaciteta za brzo raspoređivanje Evropske unije u 2025. i 2026. godini.
Hrvatski vojnici bit će upućeni i na dužnosti u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima u operacije i druge aktivnosti u inostranstvu pod vodstvom NATO-a, prenosi Hina.
(Vijesti.ba / FENA)