Predsjednik SAD Joe Biden razmatra mogućnost izdavanja širokih pomilovanja za službenike i saveznike koje Bijela kuća smatra da bi mogli biti nepravedno targetirani od strane administracije predsjednika-elekta Donalda Trumpa, kao preduzetnu mjeru koja bi predstavljala nov i rizičan način korištenja predsjedničke izuzetne ustavne moći.
Dosad su razmatranja uglavnom bila na nivou pravnika Bijele kuće. Međutim, Biden je ovu temu diskutovao s nekim od svojih viših savjetnika, prema riječima dvoje ljudi koji su željeli ostati anonimni zbog osjetljivosti ove teme. Nisu donesene nikakve odluke, kažu izvori, a moguće je da Biden odluči ne poduzeti ništa.
Pomilovanja se historijski odnose na osobe koje su optužene za određene zločine, a obično na one koji su već osuđeni za prekršaje, ali Bidenov tim razmatra mogućnost izdavanja pomilovanja za osobe koje još nisu bile ni istraživane, a kamoli optužene. Strahuju da bi Trump i njegovi saveznici, koji su se hvalili listama neprijatelja i osvetničkim ponašanjem, mogli pokrenuti istrage koje bi bile reputacijski i financijski štetne za njihove mete, čak iako ne bi rezultirale optužbama, piše AP.
Iako je predsjednička moć pomilovanja apsolutna, Bidenovo korištenje u ovom kontekstu predstavljalo bi značajno proširenje načina na koji se ta moć koristi, a neki Bidenovi savjetnici se plaše da bi to moglo postaviti osnovu za još drastičniju upotrebu od strane Trumpa. Također se boje da bi izdavanje pomilovanja moglo ojačati tvrdnje Trumpa i njegovih saveznika da su osobe koje bi dobile pomilovanje počinile djela zbog kojih je imunitet bio potreban.
Među mogućim primateljima pomilovanja mogao bi biti i specijalista za infektivne bolesti Dr. Anthony Fauci, koji je bio ključan u borbi protiv pandemije koronavirusa i koji je postao nepoželjna figura među konzervativcima ljutima zbog mjera kao što su obavezne maske i vakcine. Među njima su i svjedoci u Trumpovim kaznenim ili građanskim suđenjima i službenici Bidenove administracije koji su izazvali gnjev budućeg predsjednika i njegovih saveznika.
Neki bivši službenici, koji se boje, već su se obratili Bijeloj kući tražeći neku vrstu zaštite od buduće Trumpove administracije, rekao je jedan izvor.
Ovo slijedi odluku Bidena da pomiluje svog sina Huntera – ne samo zbog njegovih osuda za prekršaje vezane za federalne poreze i oružje, već i zbog bilo kakvog potencijalnog federalnog prekršaja koji je mogao biti počinjen tokom 11-godišnjeg perioda, jer je predsjednik strahovao da bi saveznici Trumpa mogli nastojati goniti njegovog sina zbog drugih prekršaja. To bi moglo poslužiti kao model za druga pomilovanja koja Biden možda izdaju za osobe koje bi mogle biti izložene pravnoj opasnosti pod Trumpom.
Biden nije prvi koji razmatra takva pomilovanja – Trumpovi saradnici su ih razmatrali za njega i njegove podržavaoce koji su bili uključeni u njegove neuspješne pokušaje da poništi rezultate predsjedničkih izbora 2020. godine, što je kulminiralo nasilnim napadom na Kapitol 6. januara 2021. Međutim, on bi mogao biti prvi koji bi ih izdao, jer Trumpova pomilovanja nikada nisu ostvarena prije nego što je napustio funkciju prije skoro četiri godine.
Gerald Ford je 1974. godine izdao "potpuno, slobodno i apsolutno pomilovanje" svom prethodniku, Richardu Nixonu, zbog skandala Watergate. Vjerovao je da bi potencijalno suđenje izazvalo "prolongiranu i podjeljenu debatu o opravdanosti izlaganja još većoj kazni i degradaciji čovjeka koji je već platio neviđenu cijenu napustivši najvišu izabranu funkciju u Sjedinjenim Američkim Državama", kako je napisano u proklamaciji pomilovanja.
Politico je prvi izvještavao da Biden razmatra korištenje preduzetnih pomilovanja.
Tokom izborne kampanje, Trump nije krio svoju želju za osvetom onima koji su ga gonili ili se okrenuli protiv njega.
Trump je govorio o "neprijateljima iznutra" i širio objave na društvenim mrežama koje su pozivale na zatvaranje Bidena, potpredsjednice Kamale Harris, bivšeg potpredsjednika Mikea Pencea i senatora Mitcha McConnella i Chucka Schumera. Također je posebno napao bivšu predstavnicu Liz Cheney, konzervativnu republikanku koja je kampanjirala za Harris i pomogla u istraživanju napada na Kapitol 6. januara, te je promovirao objavu na društvenim mrežama koja sugerira da želi vojni sud za navodni izdajnički čin.
Kash Patel, kojeg je Trump imenovao za svog kandidata za direktora FBI-a, sastavio je listu desetina bivših vladinih službenika koje je želio "napasti".
Richard Painter, Trumpov kritičar koji je bio glavni savjetnik za etiku u Bijeloj kući tokom predsjedništva Georgea W. Busha, rekao je da je, iako je nesklon tome, u određenom smislu podržao izdavanje širokih pomilovanja za ljude koji bi mogli biti targetirani od strane Trumpove administracije. Nadao se da bi to "očistilo ploču" za novog predsjednika i motiviralo ga da se fokusira na upravljanje, a ne na kažnjavanje svojih političkih saveznika.
"To uopće nije idealna situacija", rekao je Painter. "Imamo puno loših opcija koje nas trenutno suočavaju."
Iako je Vrhovni sud ove godine presudio da predsjednik uživa široku imunitet od progona za ono što bi se moglo smatrati službenim djelima, njegovi saradnici i saveznici ne uživaju takvu zaštitu. Neki se plaše da bi Trump mogao iskoristiti obećanje o općem pomilovanju kako bi potaknuo svoje saveznike da preduzmu akcije koje bi inače odoljeli zbog straha od kršenja zakona.
"Možda će biti očiglednog nezakonitog ponašanja tokom naredne četiri godine, i on može otići i pomilovati svoje ljude prije nego što napusti funkciju", rekao je Painter. "Ali ako to bude radio, on će to svakako uraditi, bez obzira na to što Biden odluči."
Očekuje se da će Biden izdati konvencionalnija pomilovanja, kao što su ona koja se odnose na razlike u presudama za osobe osuđene za federalne zločine, prije kraja godine, saopćila je Bijela kuća.
(Vijesti.ba)