Južnokorejski predsjednik Yoon Suk-yeol prihvatio je ostavku ministra odbrane Kim Yong-hyuna i imenovao ambasadora u Saudijskoj Arabiji Choija Byung-hyuka za novog ministra odbrane, izvijestio je u četvrtak Yonhap.
Kim, koji je u srijedu ponudio ostavku, smatra se središnjom figurom u Yoonovom proglašenju vanrednog stanja u utorak. Visoki vojni dužnosnici navode kako je Kim savjetovao Yoonu da proglasi vanredno stanje.
Yoonov ured potvrdio je imenovanje Choia, bivšeg vojnog generala, na tu dužnost.
Šef Yoonovog ureda Chung Jin-suk nazvao je Choija “čovjekom od načela koji predano obavlja svoje dužnosti i pridržava se propisa”, izvijestio je Yonhap, prenosi Hina.
Ovo imenovanje je prvi službeni potez Yoona nakon što je proglasio pa ukinuo vanredno stanje, usred političkih previranja i diplomatskih posljedica.
Parlament je rano u četvrtak podnio prijedlog za njegov opoziv zbog neuspjelog pokušaja uvođenja vanrednog stanja, ali je njegova stranka rekla da će se usprotiviti tom potezu.
Čelnik Stranke narodne moći, čiji je član južnokorejski predsjednik, zatražio je od šefa države da napusti političku stranku, pri čemu se obavezao blokirati zahtjev opozicije za opoziv.
Han Dong-hoon rekao je novinarima da je “zatražio da predsjednik napusti stranku”. Političar je dodao da njegova stranka ne “pokušava braniti predsjednikovo protivustavno vanredno stanje”.
Glavna opozicijska Demokratska stranka nazvala je Yoonov pokušaj uvođenja vanrednog stanja izdajničkim činom.
Američki dužnosnici rekli su da ih je Yoonov potez zatekao potpuno nespremne. Prema riječima zamjenika državnog sekretara Kurta Campbella, to je bilo “vrlo pogrešno procijenjeno”.
Yoon se u utorak obratio građanima putem televizije kako bi objavio odluku o uvođenju vanrednog stanja radi odbrane zemlje od Sjeverne Koreje i protivdržavnih snaga te radi zaštite ustavnog poretka.
Ubrzo nakon toga uslijedile su haotične scene. Vojnici su se penjali u zgradu parlamenta kroz razbijene prozore, dok su iznad njih letjeli vojni helikopteri. Zaposlenici parlamenta pokušavali su odgurnuti vojnike, prskajući ih pjenom iz aparata za gašenje požara
Vojska je rekla da će aktivnosti parlamenta i političkih stranaka biti zabranjene, a mediji i izdavači stavljeni pod nadzor vojne komande.
Međutim, nekoliko sati nakon proglašenja vanrednog stanja, 190 od 300 zastupnika parlamenta jednoglasno je zatražilo njegovo ukidanje, uključujući 18 zastupnika iz predsjednikove stranke. Yoon je stoga morao poništiti svoju odluku, kako to nalažu južnokorejski zakoni.
(Vijesti.ba)