Kako saznaju Vijesti.ba, Zavod svoj posao privodi kraju i spremaju se odgovori na primjedbe, a paralelno se rade obuhvati regulacionih planova. Nakon toga uslijediće upoznavanje općina i Vlade KS sa primjedbama i rješavanje spornih pitanja na sastancima s općinskim službama, potom i tehnička priprema.
Na kraju dokument ide pred Vladu i Skupštinu KS. Kako saznajemo, kad bi bilo samo do Zavoda za planiranje, Urbanistički plan mogao bi se usvojiti do kraja proljeća. No Zavod ne može uticati na političke odluke i procedure, pa je pitanje hoće li politika i njena prateći administracija biti dovoljno efikasno da to tako i bude.
Faruk Muharemović, direktor Zavoda za planiranje razvoja Kantona Sarajevo je u jutarnjem programu BHT-a, komentarisao opaske u javnosti da je ovo “futuristički urbanistički plan” ali i na tvrdnje vezane za vjetro koridore.
“Jedni nam spočitavaju da je plan previse futuristički, drugi da nemamo vizije. Mi mislimo da je plan negdje između te dvije kritike. Ovaj plan osim grafičkog dijela koji se najviše gleda, ima i preko 300 stranica kucanog teksta koji detaljnije obrazloženje gradnju i sve što je grafički prezentovao. Mi u Zavodu mislimo da se struka dovoljno pitala što se tiče ovog plana, ali svjedoci smo velikog broja spinova u javnosti u zadnjem periodu“, kazao je.
Muharemović je potvrdio da je došlo čak preko 700 primjedbi na plan te pojasnio razloge tih žalbi.
„To je prije svega dokaz da smo mi otvorili prostor javnosti, i uključili javnost u ovaj projekat. Ljudima je poznato kao su se prije donosili ti planovi, bez ikakvog upoznavanja javnosti. Ovo je prvi put da je neki dokument dobio toliko primjedbi. Već sam spominjao da te primjedbe možemo podijeliti u dvije grupe: da ima više gradnje i da ima manje gradnje. Mi opet mislimo da je potreban neki balans između te dvije grupe, da moramo imati dovoljno zelenih površina ali da moramo pustiti i gradnju. Želimo da se sklonimo od politikantstva, mi smatramo da se više treba pitati struka nego politika“, poručio je Muharemović.
On se osvrnuo i na goruće pitanje u javnosti vezanim za „kvadrant C“ i nedavno održanu javnu raspravu.
„Prije četiri godine održana je javna tribina vezana za „kvadrant C“ i postavio bih pitanje gdje su tada bili razne nevladine organizacije? Ovo je novi regulacioni plan po federalnoj proceduri kako je i propisano. Nakon koncepta i usvajanja od strane gradonačelnika Skake, i Savjeta plana, gdje su bili ovi arhitekti koji danas prozivaju. Tada su odobrili, kroz Savjet plana tadašnjeg gradonačelnika. A oni se danas bune, govore o zelenim površinama...Po našem mišljenu treba da bude umjereno, da tu bude i trg i zelena površina i gradnja“, dodao je on.
Dodao je i kako u Zavodu planiranje razvoja KS misle da je pomenuta zgrada tlocrtno prevelika, ali da visina odgovara visini okolnih zgrada.
(Vijesti.ba)