Predsjednik Južne Koreje, Yoon Suk Yeol, proglasio je vanredno stanje u iznenadnom televizijskom obraćanju tokom noći, tvrdeći da će istrijebiti "bezosramne pro-sjevernokorejske anti-državne snage".
Ovo je prvi put od 1980. godine da je u Južnoj Koreji proglašeno vanredno ratno stanje.
Novinska agencija Yonhap prenosi da je vojska saopćila kako će aktivnosti parlamenta i političkih stranaka biti zabranjene, a mediji i izdavači će biti pod kontrolom komande vanrednog stanja.
Protesters and soldiers are clashing in front of the parliament building in Seoul. pic.twitter.com/7gWAQfrAEk
— Clash Report (@clashreport) December 3, 2024
Yoon nije spomenuo nikakvu konkretu prijetnju od strane nuklearno naoružane Sjeverne Koreje, već se fokusirao na svoje domaće političke protivnike.
- #BREAKING: Initial reports, gunfire reported in Seoul. At this point, we have been under martial law for several hours now.
— The Informant (@theinformant_x) December 3, 2024
South Korean opposition leader Lee Jae-myung: Yoon Suk Yeol is no longer the president of South Korea: "Only the people can give orders. President… pic.twitter.com/7BFgU92ZST
Ovaj iznenadni potez izazvao je šok u zemlji koja je imala seriju autoritarnih lidera na početku svoje historije, ali je od 1980-ih smatrana demokratskom. Korejski won oštro je pao u odnosu na američki dolar. Zvaničnik centralne banke izjavio je da se pripremaju mjere za stabilizaciju tržišta ako bude potrebno.
Bijela kuća odmah nije odgovorila na zahtjev za komentar. Oko 28.500 američkih vojnika stacionirano je u Južnoj Koreji kako bi čuvali od prijetnje sa Sjevera. Glasnogovornik američke vojne komande nije odgovorio na ponovljene telefonske pozive.
Situation in Seoul, the military has been deployed to the city. pic.twitter.com/5fQwizaeOD
— Clash Report (@clashreport) December 3, 2024
Yoon je rekao da nije imao izbora nego da pribjegne ovoj mjeri kako bi sačuvao slobodan i ustavni poredak, tvrdeći da su opozicione stranke otegle parlamentarni proces i time zemlju uvele u krizu.
"Proglašavam vanredno stanje kako bih zaštitio slobodnu Koreju od prijetnje sjevernokorejskih komunističkih snaga, kako bih istrijebio prezire vrijedne pro-sjevernokorejske anti-državne snage koje pljačkaju slobodu i sreću našeg naroda, i kako bih zaštitio slobodni ustavni poredak," rekao je Yoon.
Nije naveo koje konkretne mjere će biti poduzete. Yonhap je izvijestio da je ulaz u zgradu parlamenta bio blokiran.
Ovaj potez odmah je izazvao protivljenje političara, uključujući lidera vlastite Yoonove konzervativne stranke, Han Dong-hoona, koji je odluku nazvao "pogrešnom" i obećao da će "spriječiti to sa narodom".
Lee Jae-myung, lider opozicione Demokratske stranke, koja ima većinu u parlamentu, rekao je u livestreamu na internetu: "Tenkovi, oklopna vozila i vojnici sa puškama i noževima vladat će zemljom. Ekonomija Republike Koreje će nepovratno propasti. Moji sugrađani, molim vas, dođite u Nacionalnu skupštinu."
Yoon je spomenuo prijedlog Demokratske stranke ovog sedmice da se opozovu neki od najviših državnih tužilaca i odbacivanje vladinog prijedloga budžeta.
South Korea
— V141NG (@inexorable_swe) December 3, 2024
The leader of the opposition, Lee Jae-myung, urgently declared that Yoon Seok-yeol is no longer the president of South Korea and called on the citizens to come under the Parliament. pic.twitter.com/9sryfZB5ND
U ponedjeljak su ministri Južne Koreje kritikovali potez Demokratske stranke prošle sedmice, kojom su smanjili više od 4 biliona wona (oko 5,18 milijardi maraka) iz vladinog prijedloga budžeta. Yoon je rekao da je ta akcija potkopala suštinsko funkcionisanje vladine administracije.
(Vijesti.ba)