Protivnici mjere, uključujući Kalifornijsku privrednu komoru, upozorili su da bi takvo povećanje minimalne plate povećalo troškove, dovelo do viših poreza i natjeralo poduzeća na smanjenje broja radnih mjesta.
"Budući da su ekonomija i troškovi na prvom mjestu za mnoge birače ovih izbora, čini se da je ta poruka imala odjeka", istaknula je Jennifer Barrera, predsjednica i izvršna direktorica komore
Zagovornici procjenjuju da bi od te mjere koristi imalo 2 miliona radnika, uključujući zaposlenike u hotelima i trgovinama mješovitom robom, piše Associated Press.
"Neuspjeh prijedloga je razočaravajuć za sve stanovnike Kalifornije koji vjeruju da bi svi koji rade trebali zarađivati dovoljno da uzdržavaju svoje porodice", rekla je Kathy Finn, predsjednica UFCW 770, sindikata iz južne Kalifornije koji predstavlja gotovo 30.000 radnika u različitim sektorima.
Trenutne minimalne plate iznose 16 dolara po satu za većinu radnika i 20 dolara u sektoru brze hrane. Minimalna plata u sektoru zdravstvene zaštite trebala bi dosegnuti 25 dolara po satu prema zakonu koji je demokratski guverner Gavin Newsom potpisao prošle godine.
Havaji su 2022. usvojili zakon za postupno povećanje minimalne plate u saveznoj državi na 18 dolara po satu, ali on stupa na snagu tek 2028.
Godine 2016. Kalifornija je postala prva država koja je donijela minimalnu platu od 15 dolara po satu prema zakonu koji je potpisao tadašnji guverner Jerry Brown. Otprilike 40 gradova i okruga već ima minimalne plate veće od onih koje su propisane na nivou savezne države.
(Vijesti.ba)