14.11.2024 / 14:59 Svijet - Teheran

Iran je spreman okončati nuklearno sporenje, ali bez pritiska

Iran je spreman okončati nuklearno sporenje, ali bez pritiska
Foto: X
Iran je spreman okončati zastoj oko niza pitanja s nuklearnom agencijom UN-a o svom atomskom programu, ali neće podleći pritisku, izjavio je iranski šef diplomatije nakon sastanka sa šefom agencije UN-a za nuklearni nadzor u Teheranu u četvrtak.

Diplomati su Reutersu u srijedu saopćili da evropske sile (E3) traže novu rezoluciju protiv Irana od strane odbora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) ieduće sedmice kako bi izvršili pritisak na Teheran zbog, kako smatraju, njegove loše saradnje.

Razgovori su vođeni s Donaldom Trumpom koji bi trebao ponovo preuzeti dužnost američkog predsjednika. Tokom njegovog prethodnog mandata, Sjedinjene Države povukle su se iz nuklearnog sporazuma iz 2015. između Irana i šest svjetskih sila čiji je cilj bio obuzdavanje osjetljivog nuklearnog rada Teherana. Nije jasno hoće li Trump nastaviti svoju politiku "maksimalnog pritiska" na Iran kada preuzme dužnost.

Ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi, pišući na X-u nakon razgovora s čelnikom IAEA-e Rafaelom Grossijem, izjavio je: "Lopta je na strani terena EU/E3. Voljni smo pregovarati na temelju našeg nacionalnog interesa i neotuđivih prava, ali nismo spremni pregovarati pod pritiskom i zastrašivanjem."

Iranski državni mediji također su naveli njegov riječi “kako se nadam se da će druga strana usvojiti racionalnu politiku."

Odnosi između Teherana i IAEA zaoštrili su se zbog nekoliko dugotrajnih sporenja, uključujući iransku zabranu dolaska u zemlju stručnjacima te agencije za obogaćivanje urana i njen neuspjeh da objasni tragove urana pronađene na neprijavljenim mjestima.

U augustu je agencija saopćila da se iranska proizvodnja visoko obogaćenog urana nastavlja i da nije poboljšala saradnju s njom uprkos rezoluciji koju je donio Upravni odbor IAEA u junu.

Grossi, koji je dugo tražio napredak s Teheranom u njegovom brzom nuklearnom radu, kazao je: "Inspekcije su samo jedno poglavlje naše saradnje i o njima se ne može raspravljati."

Povlačenje SAD iz nuklearnog pakta 2018. i ponovnim uvođenjem sankcija podstakle su Teheran da prekrši ograničenja svog obogaćivanja urana - što Zapad vidi kao prikriveni napor da razvije sposobnost proizvodnje nuklearnog oružja.

Teheran sada obogaćuje uran do 60 posto fisijske čistoće, blizu otprilike 90 posto potrebnih za atomsku bombu. Teheran tvrdi da su njegove nuklearne aktivnosti namijenjene isključivo u miroljubive svrhe.

Čelnik iranske nuklearne industrije Mohammad Eslami izjavio je da je njegov sastanak s Grossijem bio "konstruktivan", ali je upozorio da će Teheran odmah reagirati na bilo kakvu rezoluciju protiv njega na sastanku IAEA iduće sedmice, ne navodeći pojedinosti.

Visoki iranski dužnosnik izjavio je Reutersu da bi reakcija Teherana na rezoluciju mogla biti ograničavanje diplomatske i tehničke saradnje s IAEA.

Grossi je na zajedničkoj konferenciji za novinare s Eslamijem, koju je prenosila televizija, pozvao Teheran da poduzme korake za rješavanje preostalih pitanja.

- U našoj je moći ovdje poduzeti konkretne korake koji će jasno pokazati, SAD-u i međunarodnoj zajednici, da možemo razjasniti stvari i krenuti naprijed s konkretnim rješenjima - kazao je Grossi.

Očekuje se da će se Grossi, koji je u srijedu stigao u Teheran, sastati s iranskim predsjednikom Masoudom Pezeshkianom prvi put otkako je preuzeo dužnost u augustu.

U utorak je Pezeshkian, koji se smatra relativno umjerenim, izjavio da Teheran neće moći ignorirati svog najvećeg neprijatelja Sjedinjene Države i da se mora "strpljivo nositi sa svojim neprijateljima".


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo