BioNTech će za Biotheus platiti do 950 miliona dolara, uključujući avansnu isplatu 800 miliona dolara, stoji u saopćenju objavljenom jučer.
Akvizicija će BioNTechu na globalnom nivou osigurati prava na potencijalni budući lijek BNT327, koji je već u poodmakloj fazi kliničkog razvoja, uz "ohrabrujuće rezultate" kliničkih ispitivanja, istakli su u njemačkoj kompaniji.
Ispitivanja su obuhvatila više od 700 pacijenata oboljelih od različitih vrsta tumora i rezultati ohrabruju, objavio je BioNTech.
Smatramo da bi aktivni sastojak BNT327 mogao biti novi standard u liječenju određenih vrsta raka, rekao je suosnivač i izvršni direktor BioNTecha Ugur Sahin.
Kompanija je do kraja ove godine i u 2025. najavila nekoliko istraživanja o efikasnosti aktivnog sastojka u liječenju raka pluća i dojke. Potvrdili su i da planiraju pribaviti prvu dozvolu u 2026. godini.
U augustu uprava je istakla da se okreću "aktivnostima koje nisu vezane za covid-19", napomenuvši da su u drugom tromjesečju usmjerili čak 90 posto kapitalne potrošnje, od ukupno 525,6 miliona eura, u onkologiju i u pripravke za suzbijanje zaraznih bolesti.
"Napredujemo prema našem cilju koji bi nam trebao osigurati poziciju kompanije s odobrenim lijekovima za rak i zarazne bolesti", rekao je tada Sahin.
U razdoblju od januara do septembra ukupni iznos ulaganja iznosio je 1,64 milijarde eura i bio je veći za 36,3 posto nego lani, pokazao je izvještaj za treće tromjesečje objavljeno početkom prošle sedmice.
Preuzimanje kineske kompanije s oko 300 zaposlenih trebalo bi biti zaključeno u prvom tromjesečju iduće godine, a njemačka kompanija postat će vlasnik i centra za istraživanje i razvoj i proizvodnog pogona u Kini.
(Vijesti.ba)