Porota u SAD u utorak je naložila američkoj odbrambenoj kompaniji koja je radila za vojsku SAD da plati 42 miliona dolara odštete trojici Iračana koji su mučeni u zatvoru Abu Graib blizu Bagdada, rekli su njihovi advokati.
Kompanija CACI sa sedištem u Virdžiniji proglašen je odgovornom za doprinos mučenju i maltretiranju u zatvoru 2003. i 2004. godine, saopćio je Centar za ustavna prava.
Porota je navela da CACI treba da bude odgovoran za rad svojih civilnih ispitivača koji su radili s američkom vojskom u ozloglašenom zatvoru, prenijela je redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
Porota je tužiteljima Suhailu al-Šimariju, Salahu al-Edžailiju i Asaadu al-Zubaeu dodelila po tri miliona dolara nadoknade i po 11 miliona dolara svakome od CACI-ja kao kaznu. Oni su svedočili da su bili premlaćivani, seksualno zlostavljani, prinudno skidani i na drugi način podvrgnuti okrutnom postupanju.
Fotografije maltretiranih iračkih zatočenika dok su američki vojnici učestvovali u zlostavljanju šokirale su svet tokom američke okupacije Iraka.
Trojica muškaraca o čijem je slučaju u utorak odlučila porota u Aleksandriji u Virdžiniji, svi su bili držani u dijelu zatvora gdje su bila najgora zlostavljanja, navodi Centar za ustavna prava. Oni su rekli da su zlostavljanja izazvala dugotrajne fizičke i emocionalne posljedice.
Oni nisu rekli da su ih ispitivači iz CACI-ja zlostavljali, ali su tvrdili da je CACI saučesnik jer su se njegovi ispitivači dogovorili s vojnom policijom da "omekša" pritvorenike za ispitivanje koristeći grub tretman.
Centar za ustavno pravo saopćio je da je to prvi slučaj te vrste koji je dospio do suđenja.
Tužioci su svoj slučaj pokrenuli na osnovu saveznog zakona iz 1789. koji dozvoljava stranim državljanima da traže pomoć pred američkim sudovima za određena kršenja međunarodnog prava.
(Vijesti.ba/RSE)