Predsjednik SAD-a Donald Trump odabrao je republikanskog zastupnika Mikea Waltza za svog savjetnika za nacionalnu sigurnost, potvrdila su dva izvora za Reuters u ponedjeljak, birajući ovog veterana "zelenih beretki" koji je služio u Afganistanui i koji je jedana od vodećih kritičara Kine.
Waltz, Trumpov vjerni pristaša koji je također služio u Nacionalnoj gardi kao pukovnik, kritikovao je kineske aktivnosti u Azijsko-pacifičkom regionu i govorio o potrebi da Sjedinjene Države budu spremne za potencijalni sukob u tom regionu.
Savjetnik za nacionalnu sigurnost je moćna funkcija koja ne zahtijeva potvrdu Senata. Waltz će biti odgovoran za obavještavanje Trumpa o ključnim pitanjima nacionalne sigurnosti i koordinaciju s različitim agencijama.
Iako se za imenovanje na ovu funkciju pominjao i nekadašni američki ambasador u Njemačkoj i vršilac dužnosti direktora nacionalne obavještajne službe Richard Grenell. Izgledno je da neće doći do njegovog imenovanja.
Dok je kritikovao Bidenovu administraciju zbog katastrofalnog povlačenja iz Afganistana 2021. godine, Waltz je javno hvalio Trumpove stavove u vanjskoj politici.
„Oni koji dižu glas često nisu dragi... iskreno, naš nacionalni sigurnosni establišment, a svakako mnogi ljudi koji su duboko ukopani u loše stare navike u Pentagonu, trebaju tu disrupciju“, rekao je Waltz na događaju ranije ove godine.
„Donald Trump je taj koji diže glas“, dodao je.
Waltz ima dugu histopriju u političkim krugovima Washingtona. Bio je direktor za odbrambenu politiku za ministre odbrane Donalda Rumsfelda i Roberta Gatesa, a izabran je u Kongres 2018. godine. Trenutno je predsjednik pododbora za vojne logističke usluge u Odboru za oružane snage i također je član izabranog odbora za obavještajnu službu.
Waltz je također član Republičkog radnog tima za Kinu i smatra da američka vojska nije dovoljno pripremljena za eventualni sukob u Indo-pacifičkom regionu.
U knjizi objavljenoj ranije ove godine pod nazivom „Hard Truths: Think and Lead Like a Green Beret“ (Teške istine: Razmišljaj i vodi kao zeleni beret), Waltz je izložio petoslojnu strategiju za sprečavanje rata s Kinom, uključujući bržu naoružanje Tajvana, smirivanje saveznika u Pacifiku i modernizaciju aviona i brodova.
O Ukrajini, Waltz je rekao da su njegovi stavovi evoluirali. Nakon ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, pozvao je Bidenovu administraciju da pruži više oružja Kijevu kako bi im pomogla da se odupru ruskim snagama.
Međutim, prošlog mjeseca je rekao da mora doći do ponovne procjene američkih ciljeva u Ukrajini.
„Je li to u interesu Amerike? Hoćemo li uložiti vrijeme, novac i resurse koji su nam sada potrebni u Pacifiku?“ pitao je Waltz.
Waltz je pohvalio Trumpa zbog toga što je nudio saveznicima NATO-a da troše više na obranu, ali, za razliku od predsjednika, nije sugerirao da bi Sjedinjene Države trebale izaći iz saveza.
„Pogledajte, možemo biti saveznici i prijatelji, ali imati teške razgovore“, rekao je Waltz prošlog mjeseca.
Waltz je ranije ove godine pokazao svoju odanost Trumpu kada je prisustvovao suđenju u New Yorku vezanom za slučaj novca za šutnju, jedan od rijetkih zakonodavaca koji su to učinili.
Što bi to moglo značiti za vojsku?
Waltz, koji je bio u užem izboru za ministra obrane, mogao bi uzburkati neke u vojnom establišmentu. Kao kongresmen iz Floride, bio je na čelu konzervativnog pokreta koji se protivi učenju određenih teorija o rasizmu i kritizirao vojnu upravu zbog toga.
Također je žaliio zbog neuspjeha Pentagona da smijeni generale i civilne birokrate koji ne ispunjavaju svoje zadatke.
„Moramo uvesti kulturu odgovornosti na to mjesto. Nikada se ne čini da netko bude otpušten, s tim masivnim prekomjernim troškovima i masivnim gubicima“, rekao je Waltz prošle sednmice za Fox News. „Ne trebamo menadžere, trebamo reformiste.“
Trump se očekuje da će imati dalekosežniji negativan pogled na svoje vojne lidere u svom drugom mandatu, nakon što je doživio otpore iz Pentagona zbog svega, od njegovog skepticizma prema NATO-u do njegove spremnosti za raspoređivanje trupa za suzbijanje protesta na američkim ulicama.
Kritizirao je vojsku zbog toga što je postala politička pod predsjedanjem Joea Bidena.
Godine 2023., Waltz je uveo zakon u Kongres koji bi zahtijevao reviziju „nepotrebnih i političkih DEI (raznolikost, jednakost i uključivanje) programa“ u vojsci i „obnavljanje kulture zasnovane na zaslugama u našim redovima“.
Tokom napetog saslušanja u Kongresu s vrhunskim američkim generalom 2021. godine, Waltz je kritikovao Vojnu akademiju SAD-a u West Pointu zbog podučavanja kritičke rasne teorije, koja tvrdi da naslijeđe ropstva i segregacije stvara neravnoteže za Afroamerikance.
(Vijesti.ba)