09.11.2024 / 13:59 BiH - Bihać

Porast posjeta od 7,74 posto i novi projekti u Nacionalnom parku Una

Porast posjeta od 7,74 posto i novi projekti u Nacionalnom parku Una
Nacionalni park Una

Nacionalni park Una u Bosni i Hercegovini nastavlja privlačiti turiste i razvijati projekte s ciljem očuvanja prirode i unapređenja turističke ponude. Ove godine, zaključno sa 7. novembrom, park je zabilježio porast posjeta za 7,74 posto u odnosu na prošlu godinu, dosegnuvši broj od 167.000 posjeta.

Kako ističe Arijana Vojić iz Nacionalnog parka Una, ovaj trend se nastavlja uprkos izazovima koje je donijela pandemija koronavirusa, a očekuje se dalji rast posjeta.

- Korona nas je poremetila i tada smo imali oko 50.000 posjeta, a već naredne godine broj posjeta se udvostručio. Nadamo se da ćemo nastaviti uzlaznom putanjom. Treba napomenuti da je 80 posto Nacionalnog parka Una u stvari prostor koji se nalazi mimo posjetilačkih zona, tako da ima jako puno turista koji ne prođu kroz sistem naplate i prodaje ulaznica. Tokom 2023. godine imali smo 155.000 posjeta a ove godine zaključno sa 7. novembrom zabilježeno je 167.000 posjeta što je porast za 7,74 posto, iako sezona još uvijek zvanično nije završena. Malo nas je korona bila poremetila tada je smo imali oko 50.000 posjeta a već naredne godine broj posjeta se uduplao i nadamo se da ćemo nastaviti uzlaznom putanjom. - pojasnila je Arijana Vojić

Osim turističkih posjeta, Nacionalni park Una aktivno sudjeluje u nekoliko projekata koje podržava Evropska unija. Među najvažnijima je projekt Interreg Euro-MED, usmjeren na prevenciju klimatskih promjena, posebice u borbi protiv šumskih požara.

Emina Štrkljević iz Nacionalnog parka Una pojašnjava da je cilj ovog projekta unapređenje ranog otkrivanja požara putem bespilotne letjelice koja će ostati u vlasništvu parka i biti korištena za nadzor. Ovaj projekt, čija je ukupna vrijednost 2,381 miliona eura, podržava i Pomorski fakultet iz Rijeke, kao i partneri iz Slovenije, Italije, Crne Gore, Španije i Grčke.

- Najvažnija aktivnost ovog projekta je to što će Nacionali park Una poboljšati nadzor na terenu ali projekt je isključivo vezan za rano otkrivanje, odnosno ranu detekciju šumskih požara. Kroz ovaj projekt ćemo nabaviti jednu bespilotnu letjelicu koja će biti namjenjena za rano otkrivanje požara. Nakon što se završi projekt letjelica će ostati u našem vlasništvu i koristićemo je za nadzor. Šest partnerta u ovom projektu su pilot partneri odnosno područja koja će također imati takav pilot projekt i ima jedan nacionalni park iz Italije s kojim smo najsličniji te ćemo po uzoru na njih u toku tri godine trajanja projekta, dobiti od njih stečena iskustva koje ćemo moći prenijeti na naše uposlenike - pojašnjava Štrkljević

Uloga Nacionalnog parka Una u očuvanju prirodnih resursa i promociji održivog turizma dodatno je ojačana sudjelovanjem u projektu REVERS, finansiranom kroz Interreg VI-A IPA Program Hrvatska – BiH – Crna Gora 2021–2027. godine. Ovaj projekt, vrijedan 1,5 miliona eura, podržava digitalizaciju zaštićenih područja, što će omogućiti posjetiteljima pristup informacijama o prirodnim i kulturnim znamenitostima parka putem platforme REVERS HUB.

Admira Alijagić, koja vodi projekt ispred Nacionalnog parka Una, navodi da će projekt također uključiti edukaciju lokalne zajednice i poboljšati njihove vještine u upravljanju održivim turizmom, što otvara nove prilike za zapošljavanje kroz ekoturizam.

- Podnosilac prijave odnosno vodeći partner je Natura ERDERA Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Zadarske županije, zatim Zadarska županija, JU Park prirode Velebit, JP Nacionalni park Una iz BiH i predstavnici Cetinje iz Crne Gore. Ukupna vrijednost projekta je oko 1.500.000 eura, a što se tiče podračuna NP Una on je blizu 300.000 eura. Jedan od ključnih ciljeva je digitalizacija zaštićenih područja putem postavljanja opreme i mobilnih aplikacija putem platforme REVERS HUB posjetiteljima će biti omogućeno lakše istraživanje destinacije i dobivanje informacije o prirodnim i kulturnim znamenotistima čime se promoviraju manje poznata ali jednako vrijedna područja. Projekat uključuje i edukaciju lokalnih sudionika kako bi se poboljšale njihove vještine u upravljanju održivim turizmom priroddnim resusrsima a fokus će svakako biti uključivanje lokalne zajednice u valorizaciju njihove baštine i stavaranje novih prilika za zapošljavanje kroz eko turizam - pojasnila je Alijagić.

Realizacija ovih projekata doprinosi očuvanju biodiverziteta i promovisanju prirodnih bogatstava Nacionalnog parka Una, dok se park pozicionira kao atraktivna destinacija u regiji.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo