Hilmija Begić, Sulejman Sefić, Mehmed Brkić, Senad Sarajlija, Jasmin Ćoragić i Ale Mujagić optuženi su da su počinili zločin nad pripadnicima Petog korpusa Armije BiH na području Velike Kladuše 29. jula 1994. godine.
Prema optužnici koju je pročitala tužiteljica Ornela Cerić Mrenica, Sefić se tereti da je u velikokladuškom naselju Crvarevac – nakon što je u reonu Čaglice zarobljen pripadnik Petog korpusa – fizički zlostavljao istoga, udarajući ga šakama po glavi i nogama u predjelu stomaka, da bi, nakon što je oštećeni pao, nastavio da ga udara kundakom puške i cijevi po licu.
Ale Mujagić se tereti da je u mjestu Čaglica, naoružan poluautomatskom puškom, prišao pripadniku Petoga korpusa – koji se prethodno predao – udarajući ga puškom po leđima, hvatajući ga za kosu, te mu je ispalio metak u desnu nogu.
Senad Sarajlija je, prema navodima optužnice – naoružan automatskom puškom – došao do kuće u kojoj se nalazio vidno povrijeđeni zarobljeni pripadnik Armije BiH, te ga udarao pola sata, a onda ga ubacio u Golf 2, zatim ga nastavio udarati tokom vožnje.
Kako je pročitala postupajuća tužiteljica, Jasmin Ćoragić se tereti da je – istoga dana i u istom mjestu – nakon zarobljavanja tri pripadnika Armije BiH, iste fizički zlostavljao.
Sefić i Mehmed Brkić se terete da su u predvečernjim satima pet zarobljenih pripadnika Armije BiH, s lisicama na rukama, u kamionu – hladnjači, odvezli u krug firme “Grupeks” i nastavili s fizičkim zlostavljanjem, kada je Sefić jednom od zarobljenih u usta stavio cijev od puške.
Begić je optužen da je u večernjim satima u “Grupeksu” tukao zarobljene pripadnike Armije BiH, ulazeći u više navrata u prostorije gdje su zarobljenici boravili, te ih fizički zlostavljao prilikom ispitivanja. Jednoga je, navodi se, polijevao vodom, pitajući “zašto je prešao u Korpus”.
Optuženi su se izjasnili da su razumjeli optužnicu, a Hasan Veladžić, branilac Hilmije Begića, naveo je da je optuženi ispitivan jednom tokom istrage, od strane FBI istražioca.
“Odbrana smatra da nije zakonito ispitan, optuženi je bio bez prisustva advokata i akt Tužilaštva nije zapisnik o ispitivanju. U zapisniku se govori u trećem licu, potpisan je samo kod upoznavanja s pravima. Činjenica je da optuženi mora biti obaviješten o krivičnom djelu i dokazima. Ovdje ima propust jer nije naveden činjenični opis i nema pravne kvalifikacije djela”, kazao je Veladžić, navodeći da optužnica nije mogla biti podignuta bez pravilnog ispitivanja.
Drugi Begićev advokat, Alaga Bajramović, zatražio je da Sud razmotri ovaj akt i prigovor, te se očituje o istom. Ovome se usprotivila tužiteljica, navodeći da ništa nema sporno jer je optuženi ispitan tokom istrage u skladu sa zakonskim odredbama države u kojoj živi.
“To je dokaz Tužilaštva i u ovoj fazi Sud ne može imati uvid u dokaze. Smatram da je ovaj prigovor trebao ranije biti na optužnicu”, navela je Cerić Mrenica.
Predsjedavajuća Vijeća Jasmina Lipovača je navela da će se Sud naknadno izjasniti o ovome aktu.
Goran Dragović, branilac Sefića i Sarajlije, kazao je da neće iznositi uvodnu riječ, ali da u cijelosti negiraju izvršenje djela.
Advokat Amir Kajtazović, koji brani optuženog Brkića, naveo je da će dokazati da se njegov branjenik nije ni nalazio u kamionu, dok je Jasmina Junuzović, braniteljica Ćoragića, izjavila da će dokazati da njen branjenik nije počinio djelo koje mu se stavlja na teret.
Omer Abdagić, branilac Ale Mujagića, rekao je da smatra da optužnica ima nedostataka, na koje će ukazivati tokom postupka, te naveo da će dokazati da je Mujagić pomagao oštećenima, javlja BIRN BiH.
Nastavak suđenja je 20. novembra, kada je planirano saslušanje prvih svjedoka Tužilaštva.
(Vijesti.ba / FENA)