Događaj je okupio predstavnike lokalnih preduzeća i pojedince zainteresirane za napredne tehnologije u oblasti hardverskih rješenja i sigurnosti baterijskih sistema. Organizatori radionice bili su Grad Livno, USAID projekat "Diaspora Invest", Bosanskohercegovačko-američka akademija umjetnosti i nauka (BHAAAS), Linnovate Business Park, i udruženje "Naša perspektiva".
- Radionicu je vodio Nermin Osmanović, iskusni inženjer iz Austina, Texas, sa preko 20 godina iskustva u industriji hardverskih tehnologija. Kroz svoja predavanja, Osmanović je učesnicima pružio uvid u dizajn i testiranje litij-ionskih baterija, automatizaciju mjerenja performansi te osiguranje kvaliteta u proizvodnim procesima. Njegovo bogato znanje o razvoju algoritama i validaciji hardvera predstavilo je učesnicima načine kako unaprijediti proizvodne procese i poboljšati sigurnost u dizajnu baterijskih paketa. Pored teoretskog dijela, radionica je pružila priliku lokalnim kompanijama za direktne konsultacije s Osmanovićem, koji je mentorirao mikro, mala i srednja preduzeća (MSP) zainteresirana za modernizaciju proizvodnje. Poseban fokus bio je na optimizaciji proizvodnih procesa kroz automatizaciju i implementaciju robotskih rješenja, što je od ključne važnosti za lokalnu industriju, koja se sve više usmjerava prema naprednijim tehnologijama - pojašnjava Lejla Tahirović iz BHAAAS-a.
USAID projekat "Diaspora Invest" i BHAAAS kroz seriju radionica i mentorstva aktivno rade na povezivanju lokalnih kompanija s ekspertima iz dijaspore. Ovaj događaj u Livnu predstavlja dio šireg napora da se unaprijede poslovni kapaciteti Bosne i Hercegovine kroz transfer znanja i iskustva stručnjaka iz dijaspore. Osmanović je istakao važnost prilagođavanja lokalnih proizvodnih kapaciteta suvremenim industrijskim standardima i standardima kvaliteta.
- Velika je stvar uraditi ovakve aktivnosti sa lokalnom zajednicom, te je Grad Livno pokazao da okuplja i da prepoznaje saradnju prenosa znanja i povezivanja domaćih poduzetnicima na ovaj način. Radionica je naišla na veliki odaziv i interes lokalne zajednice, što svjedoči o važnosti kontinuiranog razvoja industrijskih znanja u Bosni i Hercegovini. Organizatori su izrazili zadovoljstvo uspjehom događaja i najavili nastavak sličnih aktivnosti s ciljem jačanja lokalne industrije i njene konkurentnosti na regionalnom i globalnom tržištu - dodao je Armin Alijagić iz udruge "Naša perspektiva".
Grad Livno i USAID projekat "Diaspora Invest" su već zabilježili niz uspješnih primjera saradnje kroz organizaciju B2B susreta dijaspore, zajedničku realizaciju grant programa za dijasporske investicije, a potpora u provedbi mentorskom programa koji je realiziran danas - potvrđuje da je Livno primjer dobre prakse u angažiranju znanja iseljeništva u doprinosu lokalnom razvoju, saopćeno je iz USAID-ovog projekra "Diaspora Invest".
(Vijesti.ba / FENA)