Sa sloganom "kupujte kao milijarder", Temu je brzo narastao na evropskom tržištu od pokretanja u aprilu prošle godine. Prodaju sve - od kozmetike do odjeće, kao i namještaja i tehnologije. Temu ima oko 100 miliona korisnika, a proizvodi dolaze iz Kine.
Evropska komisija objavila je kako platforma, u vlasništvu PDD Holdingsa, krši novi Zakon o digitalnim uslugama (DSA), koji reguliše tehnološke kompanije u rasponu od Facebooka do X-a i Googlea.
Između ostalog, Komisija je zabrinuta da Temu nema dovoljno dobre sisteme namijenjene ponovnom pojavljivanju "prethodno suspendiranih lažnih trgovaca" s proizvodima koji se ponekad ponovno pojavljuju unutar nekoliko dana nakon što su uklonjeni s platforme.
Visoki zvaničnik Komisije rekao je da su zabrinutost zbog prodaje krivotvorenih proizvoda, lijekova, kozmetike i igračaka izrazila razna tijela širom Evrope, posebno u Njemačkoj, Danskoj i Irskoj, gdje je evropsko sjedište te firme.
"Dobili smo dosta informacija od drugih tijela, ali postoji stvarna sumnja da se ne čini dovoljno, ne na efikasan način, da se stvarno spriječi širenje ilegalnih proizvoda", rekao je.
Zvaničnik je dodao da sumnjaju da Temu nije postavio "učinkovite sisteme kontrole" za "pregled, praćenje i pregled onoga što se događa na njihovoj platformi".
Komisija je također zabrinuta zbog agresivne prodaje na platformi s "dizajnom koji izaziva ovisnost" koji uključuje "nagrade nalik onima u igrama", sa slabim sustavima za "ublažavanje rizika koji proizlaze iz dizajna koji izaziva ovisnost".
Ako se utvrdi da krši DSA, kompanija bi se mogla suočiti s velikim novčanim kaznama.
Margrethe Vestager, izvršna potpredsjednica zadužena za resor Evrope za digitalno doba u Komisiji, rekla je:
"Želimo osigurati da Temu poštuje DSA. Posebno u osiguravanju da proizvodi koji se prodaju na njihovoj platformi zadovoljavaju standarde EU-a i da ne štete potrošačima.
"Naša provedba garantovat će jednake uslove i da svaka platforma, uključujući Temu, u potpunosti poštuje zakone koji održavaju naše evropsko tržište sigurnim i poštenim za sve", dodala je.
Zvaničnici su rekli da je Temu bio "izuzetno responzivan" na istragu EU-a, odgovarajući "u roku od nekoliko minuta" na sva pitanja. Rast Temua bio je brz. Imali su 75 miliona korisnika u EU u aprilu, a broj se do rujna popeo na 92 miliona.
"Želim naglasiti da se u ovoj fazi radi o sumnjama. Ovo nisu zaključci, čak ni preliminarni zaključci", rekao je zvaničnik. Dodali su da je istraga osmišljena kako bi se utvrdilo postoji li "sistemski" problem ili ne.
Pritužbe protiv Temua uputila je panevropska grupa potrošača koja je rekla da krši DSA time što kupcima nije pružila ključne informacije o prodavačima na svojim platformama.
Podnijeli su pritužbu u maju, a 17 članica Evropske unije, uključujući Francusku, Italiju i Nizozemsku, također su podnijele pritužbe relevantnim nacionalnim tijelima.
Temu je rekao:
"Temu ozbiljno shvaća svoje obveze prema DSA-u, neprestano ulažući u jačanje našeg sustava usklađenosti i zaštitu interesa potrošača na našoj platformi. U potpunosti ćemo sarađivati s regulatorima kako bismo podržali naš zajednički cilj sigurnog, pouzdanog tržišta za potrošače."
Rečeno je da treba potpisati "memorandum o razumijevanju o prodaji krivotvorene robe na internetu", dobrovoljni sporazum koji je omogućila Komisija.
"Krivotvorenje je izazov za cijelu industriju i vjerujemo da su zajednički napori ključni za napredak naših zajedničkih ciljeva zaštite potrošača i nositelja prava", rekao je glasnogovornik u Dublinu.
(Vijesti.ba)