19.10.2024 / 12:11 BiH - Jelena Brkić

Nevladine organizacije aktualizirat će razgovor o pravima zaposlenika u tom sektoru

Nevladine organizacije aktualizirat će razgovor o pravima zaposlenika u tom sektoru
Foto: FENA
Centar za promociju civilnog društva (CPCD) ukazuje na važnost rješavanja pitanja iz oblasti radničkih prava, osoba koje su zaposlene u nevladinim organizacijama.

Smatraju da broj nevladinih organizacija registriranih u Bosni i Hercegovini nije srazmjeran broju zaposlenih u tom sektoru zbog čega su ugrožena prava mnogih od tih osoba.  

Projektna menadžerica u Centru za promociju civilnog društva (CPCD) Jelena Brkić kaže u razgovoru za Fenu da se, prema istraživanju koje je CPCD radio zajedno s partnerima iz Balkanske mreže za razvoj civilnog društva, nerijetko dešava da osobe u nevladinim organizacijama djeluju volonterski ili su zaposlene po ugovoru o djelu.

Nedavno istraživanje je pokazalo da ima i dosta slučajeva mobinga zaposlenih u tom sektoru.

- Ne postoji jasno rješenje šta uraditi po tom pitanju i kako osigurati prava zaposlenika, jer je širok spektar izazova s kojima se suočavaju. Ali, mi želimo među nevladinim organizacijama otvoriti tu temu za razgovor i pokušati iznaći zajedničko rješenje - istakla je Brkić.



S tim u vezi pozvala je predstavnike/ce nevladinih organizacija, aktiviste i ostale zainteresirane za oblast radničkih prava u civinom sektoru na panel diskusiju najavljenu za 29. oktobar u Banjoj Luci.

- Želimo otvoriti dijalog da bismo unutar tog sektora pokušali iznaći zajednički zaključak šta je to potrebno radništvu civilnog društva, da bi svoje zagovaračka stremljenja uputili prema nosiocima vlasti - naglasila je.

Brkić ističe da se CPCD namjerava dugoročno baviti pitanjem radničkih prava, a jedno od strateških opredjeljenja te organizacije jeste kreiranje, kako je kazala, podržavajućeg okruženja za djelovanje organizacija civilnog društva.

- Iako mi planiramo dugoročno da se bavimo tom temom, vlasništvo procesa zapravo treba da bude svih organizacija civilnog društva u BiH jer to je jedini ispravan način da se borimo za svoja i prava onih čije se osnovno djelovanje krši - zaključila je Brkić.   

Prema dostupnim zvaničnim podacima, u Bosni i Hercegovini je registrirano više od 24 hiljade organizacija civilnog društva, a u tom sektoru zaposleno je oko sedam hiljada radnika po ugovoru o radu. Komparativni prikaz broja registriranih organizacija i uposlenika u organizacijama civilnog društva u regiji pokazuje da Srbija prednjači u broju registriranih organizacija (oko 38.480) i uposlenika (oko 11.000), ali treba imati na umu da se radi o populacijski i teritorijalno najvećoj zemlje ove regije.

Dobro stanje, po tom pitanju, je i u Albaniji gdje je u oko 12.700 registriranih organizacija zaposleno 10.917 osoba. Najlošija je situacija u Sjevernoj Makedoniji, sa oko 11.900 registriranih organizacija i oko 1.800 zaposlenika.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo