Prebrojavanje glasova Lokalnih izbora počelo je 6. oktobra. Još traje. U Glavnom centru za brojanje u Sarajevu radi otprilike 200 osoba na brojanju glasova. Međutim, taj broj je znatno manji u odnosu na prethodne godine. Traže nove radnike, satnica 5,90 KM. Hoće li nedostatak radnika za brojanje utjecati na prolongiranje objave konačnih rezultata Izbora?
„Do sada je izbrojano gotovo sve što se tiče nepotvrđenih glasačkih listića, u odsustvu, u diplomatsko-konzularnim predstavništvima i putem mobilnih timova. Intenzivno radimo na brojanju glasova putem pošte kojih ima verificiranih više od 25.000, ali to nije 25.000 listića već preko 50.000 jer je riječ o lokalnim izborima“, kazala je Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a BiH, prenosi FTV.
Bivši član CIK-a BiH Vehid Šehić poziva da im se jave ljudi koji su nekad bili dio izborne administracije: „Pojačat će se kontrol, postoje kontrolori, to je transparentan proces koji bi trebao da onemogući bilo kakve malverzacije“.
Centar za brojanje radi 24 sata i mjesto je gdje se vrši kontrola i pakovanje biračkih koverti koje su pristigle iz općina, kao i kompletna pošiljka koja pristiže iz inozemstva. CIK BiH mora riješiti potencijalni problem, jer zakon jasno propisuje da glasovi moraju biti prebrojani u okviru 30 dana.
„To je odgovoran posao i to moraju raditi savjesni ljudi. Zašto oni odustaju, to meni nije poznato, ali CIK BiH mora poduzeti sve mjere da se taj izborni proces završi kako predviđa Izborni zakon“, podsjeća Šehić.
U međuvremenu, iz Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine poručuju da su poduzete sve zakonom predviđene procedure i da se očekuje da bi Komisija u zakonski predviđenom roku mogla potvrditi rezultate Lokalnih izbora za sve izborne jedinice. Uz ovo objašnjenje, iz CIK-a BiH poručuju da se nakon ponovnog poziva prijavilo nekoliko stotina zainteresiranih za ovaj angažman, što znači da ne postoji prepreka da izborni rezultati budu u zakonski propisanom roku. Ono što je problem, prema mišljenju Vehida Šehića, jeste što je izlaznost mala i veliki broj građana ne koristi svoje pravo, ali to je već novi problem koji zahtijeva sistemsko rješenje.
(Vijesti.ba)