Kako je ambasador kazao, iranski narod sasvim normalno ide na posao, djeca u školu, državne institucije rade, život se odvija normalnim tempom, a na ulici nije moguće primjetiti nikakvu zabrinutost.
- Ne postoji drugi način da se to objasni, osim da se život u Iranu odvija sasvim normalno. Iz medija vidimo da je Izrael zaprijetio kontraudarima, ali ovaj narod ima veliko iskustvo u sukobima. Iračko – iranski rat ovdje nije daleka prošlost, tako da ne postoji veliki strah i bojazan od reakcije Izraela – kazao je Čardaklija.
Ističe da bi Izrael vjerovatno pokušao zadati ekonosmi udarac Iranu, gašanjem naftnih postrojenja ili neke druge infrastrukture, tako da kod stanovništva i s te strane postoji određena doza relaksacije, a narod je uvjeren i da iranska vlada ne bi izvršila udar na Izrael da ne očekuje i da nije spremna na odgovor izraelskog režima.
Kazao je da je u neprestanom kontaktu sa bh. državljanima koji žive u Iranu, te da je u razgovoru s njima stekao utisak da je u Bosni i Hercegovini veći strah nego u Iranu od ekskalacije sukoba na Bliskom istoku.
- Situacija s bh. državljanima je također normalna. To su ljudi koje ja poznajem deset i više godina. Opušteni su, u ambasadu dođu na druženje i kafu i niko od njih ne razmišlja o nekoj evakuaciji. Ovo nije prva kriza koju oni dočekuju, tako da se i kod njih život odvija sasvim normalno – objasnio je Čardaklija.
Dodao je da očekuje da kriza i tenzije u potpunosti prestanu tek kada „Palestinci dobiju svoju državu“.
(Vijesti.ba / FENA)