24.09.2024 / 16:23 Tenis - Hrvatski teniser

Čilić ispisao historiju: Najlošije rangirani ATP prvak u historiji!

Hrvatski teniser Marin Čilić (35, ATP: 373) osvojio je ATP turnir u kineskom Hangzhouu.

U finalu je bio bolji od domaćeg predstavnika Zhizhena Zhanga (27), šestog nositelja i 43. tenisera svijeta. Čilić je nakon sat i 53 minute borbe pobijedio 7:6, 7:6 za svoj 21. naslov u karijeri.

Bio je to meč bez ijednog breaka, a Zhang je jedine dvije break-prilike imao u prvom gemu meča. Marin je u oba tie-breaka slavio 7:5.

Čilić je ovom pobjedom ispisao historiju. Naime, postao je najlošije rangiran teniser u historiji koji ima ATP naslov.

Podsjetimo, Čilić se vratio nakon teške ozljede i duge pauze. Uoči ovog turnira bio je 777. na ATP listi, no ovog sedmice skočio je na 373. mjesto zahvaljujući plasmanu u polufinale Hangzhoua.

Ovo je prva ATP pobjeda za Čilića nakon januara prošle godine i prva ATP titula nakon 2021. Poslije toga su počeli njegovi problemi sa povredama. Nakon ovog uspjeha Čilić bi trebao skočiti na 212. mjesto ATP ljestvice. Sljedeći turnir na kojem bi mogao nastupiti je ATP Tokyo.