Prema rezultatima ovog istraživanja, u slučaju raspisivanja referenduma za članstvo u EU, 71,2 posto ispitanika u BiH bi glasalo za ulazak u EU, što je za 2,1 posto manje u odnosu na prethodnu godinu, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Ulazak u EU podržalo bi 83,8 posto ispitanika iz Federacije BiH, 48,3 posto iz Republike Srpske i 75,1 posto iz Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.
Na referendumu ne bi glasalo 7,5 posto ispitanika, što je za dva posto manje u odnosu na prethodnu godinu. Postotak neodlučnih ispitanika koji ne znaju ili ne žele odgovoriti da li podržavaju ulazak BiH u EU iznosi 1,6 posto i za 0,4 posto je niži u odnosu na 2023. godinu.
Građani koji su za ulazak Bosne i Hercegovine u EU kao razloge podržavanja najčešće navode slobodu kretanja ljudi, robe i kapitala (35,1 %), garanciju trajnog mira i političke stabilnosti (32,3 %), poštivanje zakona i propisa (19,9 %), te unapređenje infrastrukture (9,5 %).
Nasuprot tome, ispitanici koji ne podržavaju ulazak Bosne i Hercegovine u EU kao najčešći razlog navode strah od većih troškova života i poreza (43,7 %), preveliku centralizaciju (13,7 %), iseljavanje stanovništva (12,8 %) i gubitak raznolikosti kultura (12,5 %), a 7,5 posto ispitanih kao razlog navodi povećanu birokraciju.
(Vijesti.ba / FENA)