6°C
Mostar 15°C
Tuzla 8°C
Banja Luka 9°C
Bihać 8°C

12.09.2024 / 12:30 Politika - Porazni rezultati

Politička (ne)pismenost: Više od polovine mladih u BiH ne zna ko je premijer FBiH

Politička (ne)pismenost: Više od polovine mladih u BiH ne zna ko je premijer FBiH
Foto: Ilustracija
Politička pismenost mladih u Bosni i Hercegovini je na zabrinjavajuće niskom nivou, pokazuju rezultati istraživanja Instituta za razvoj mladih KULT.

Bilo je to jedno je od rijetkih istraživanja o temi političke pismenosti u našoj zemlji bazirano na reprezentativnom uzorku mladih iz cijele zemlje, a učestvovale su osobe od 15 do 30 godina. Anketirano je ukupno 1.069 mladih ljudi širom BiH.

Istraživanje je rađeno u prvoj polovini 2024. godine, a propitivali su se stavovi i mišljenja mladih o različitim temama koje ukazuju na nivo njihove političke pismenosti, kao i njihovu uključenost u politička i društvena dešavanja.

Posebno su zanimljivi rezultati na pitanja o vodećim političkim akterima u državi, pa tako skoro dvije trećine ispitanika nije znalo da funkciju predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH trenutno obnaša Borjana Krišto.

Zanimljivo, 16,2% ispitanih vjeruje da je to Zoran Tegeltija, a 10,1% misli da je Fadil Novalić, koji je trenutno u zatvoru.

Skoro dvije trećine ispitanih ne zna ko je premijer bh. entiteta Republika Srpska, a slična situacija je i kod federalnog premijera, jer je više od polovine anketiranih mladih odgovorilo da ne zna odgovor ili je netačno odgovorilo na ovo pitanje.

U FBiH, 32,8% mladih ne zna ko je premijer, dok 42,8% zna da je to Nermin Nikšić. U RS, 15,4% nije upoznato s tim ko je premijer, dok 27,4% pogrešno vjeruje da je to Milorad Dodik, iako je to Radovan Višković.

Većina mladih, dakle, nije upoznata s ključnim političkim figurama i institucijama u zemlji, a u vremenu kada je dezinformacija sveprisutna, ova činjenica otvara pitanje koliko su mladi uistinu spremni da donose informirane odluke koje direktno utječu na njihovu budućnost i društvo u kojem žive?

Anketa je pokazala da se mladi u BiH informišu najviše putem internetskih portala (76,7%) i društvenih mreža, gdje prednjače Instagram i Facebook. Osim toga, više od polovine mladih informacije prikuplja kroz razgovore sa porodicom, prijateljima ili kolegama.

Međutim, kroz razgovore s mladima u fokus grupama, većina je potvrdila da ne posvećuje mnogo pažnje provjeri tačnosti informacija do kojih dođu u medijima, osim ako ih neka tema posebno ne zanima, pa čitaju vijesti iz više izvora.

Potpuno istraživanje može se pronaći OVDJE.


(Vijesti.ba)

Izdvajamo