Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić posjetio je Udruženje osoba s invaliditetom i oboljenjima "Ruka podrške".
Sa članovima i aktivistima tog udruženja razgovarao je o zakonodavnim okvirima, koji pokrivaju prava i položaj osoba s invaliditetom, o nedostacima u postojećem pravnom okviru i poboljšanjima u određenim oblastima, učinjenim u proteklom periodu.
Fokus razgovora bio je na unapređenju uvjeta života za članove tog udruženja, kao i načinima kako sistem može postati senzibilniji i inkluzivniji prema njihovim potrebama. Ministar Delić istakao je važnost rada tog udruženja, naglasivši kako njihova predanost i trud nemaju granica.
- Kad je želja za životom jača, i od dijagnoze i od sistema koji nije dovoljno senzibilan i inkluzivan, nema prepreka koje se ne mogu savladati - kazao je. Dodao je da ga inspiriše i motiviše svaki susret sa mladim ljudima, koji, unatoč svim izazovima, nastavljaju da se bore za bolji život.
U "Ruci podrške" djeluju mladi ljudi, osobe s različitim oblicima invaliditeta, mahom sa 100 posto stepenom invaliditeta, čije znanje i zalaganje mijenjaju percepciju društva o životu s invaliditetom.
Među njima je mladi pravnik koji se neumorno bori da zakoni prepoznaju stvarne potrebe osoba s invaliditetom, djevojka koja kroz podcast "Lijepe priče" edukuje javnost da invaliditet nije ograničenje, te mladići koji svojim uspjesima (poput predstavljanja BiH na međunarodnim sportskim takmičenjima i vođenja projekata poput "Kutak sreće") pokazuju da marginalizacija ne može i ne smije biti naša stvarnost, niti život na koji osobe s invaliditetom trebaju pristati.
Ministar Delić posebno je istakao rad i zalaganje Adnana Derviševića, koji se aktivno i javno zalaže za podizanje svijesti o potrebama osoba s invaliditetom.
- Svako od ovih mladih ljudi nosi breme teškoća, koje bi za mnoge od nas bile nepremostive. Ali oni ne samo da nisu odustali od života, već se bore i za bolji život svih koji žive s invaliditetom, a mi kao društvo ih ne vidimo - naglasio je.
Udruženje 'Ruka podrške' gradi rehabilitacioni centar na prostoru Hadžića, na uzvišenju za koje se kaže da je vazdušna banja. Za članove Udruženja to će biti mjesto oporavka, rehabilitacije, edukacije i socijalizacije.
- Projekt obuhvata izgradnju objekta sa neophodnom pratećim sadržajima koji zadovoljavaju sve standarde i potrebe osoba s invaliditetom, od fizičke rehabilitacije do podrške u profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju - navodi se u saopćenju za javnost Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
(Vijesti.ba / FENA)