31.08.2024 / 11:32 Regija - Zagreb

Počeo Izborni sabor Domovinskog pokreta: Delegati biraju između Penave ili Radića

Počeo Izborni sabor Domovinskog pokreta: Delegati biraju između Penave ili Radića
Foto: FENA

Nakon turbulentne kampanje u proteklih mjesec dana, u zagrebačkom hotelu International počeo je Izborni sabor Domovinskog pokreta na kojem se bira vodstvo stranke između dva kandidata, aktualnog predsjednika Ivana Penave i njegova dosadašnjeg zamjenika Marija Radića.

Novo vodstvo ne biraju svi članovi stranke jer se po Statutu DP-a ne glasa po principu "jedan član - jedan glas", već delegati, njih 103. Od toga ih 43-oje to pravo ima ako su članovi Domovinskog odbora, zastupnici u Saboru, EU parlamentu, dužnosnici u hrvatskoj Vladi ili na lokalnoj razini, a 60 izaslanika određuje Središnje izborno povjerenstvo (SIP) DP-a iz stranačkih podružnica. SIP je odredio kvotu izaslanika po pojedinoj županijskoj organizaciji, a upravo je to bila prva točka prijepora zbog koje se oformio drugi tabor predvođen Marijem Radićem, javila je Hina.

Dosadašnji Penavin zamjenik jedini je izazivač za preuzimanje vodstva stranke. Delegati biraju i zamjenike predsjednika. U Penavinu timu je saborski zastupnik Stipo Mlinarić Ćipe, u Radićevu Igor Peternel, predsjednik saborskog Kluba zastupnika i zagrebačkog ogranka DP-a. Na Izbornom saboru bira se i do 20 članova Domovinskog odbora za koji je pristiglo 48 kandidatura.

Cijeli proces izbora u zagrebačkom hotelu International osiguravaju zaštitari.

To što vodstvo stranke biraju delegati i na način da su podružnice sklone Penavi dobile više izaslanika koji imaju pravo glasa, nije pošteno ni demokratski, upozoravali su proteklih dana "radićevci".

Kako je naveo Peternel, zagrebački ogranak dobio je samo pet izaslanika, osječko-baranjski iz kojeg dolazi Radić četiri, a podružnica Vukovarsko-srijemska iz koje dolazi predsjednik i vukovarski gradonačelnik Penava devet.

Stoga je Radić najavio da će, ako pobijedi, odmah pokrenuti proces izmjene stranačkog Statuta, uvesti pravilo da svi članovi mogu glasati, a onda odmah sazvati i nove izbore da se pokaže prava volja bira članova koga žele za predsjednika.

Osim sumnje da se takvim kvotama pogoduje Penavi, iz Radićevog tima strahuju i od mogućnosti manipulacije glasovima. Posebice jer su članovi SIP-a, koji provode izbore, javno podržali Penavu. Stoga su tražili promatrače prilikom glasanja i prebrojavanja glasova i uputili prijetnju koja bi mogla imati i šire posljedice osim raskola stranke, a to je raspad parlamentarne većine. Na alternativno rješenje ponuđeno iz Penavinog tima o provedbi javnog glasanja nisu pristali.

"Ako neće biti normalnog, uobičajenog, tajnog glasanja s kutijama, uz mogućnost promatrača prilikom brojanja glasova, to će biti znak da smo pokradeni. I ako dva ministra (Ante Šušnjar i Josip Dabro), kao članovi Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) organiziraju nedemokratsko javno glasanje, nas troje ili, vjerojatno, četvero iz saborskog Kluba više nećemo podržavati Vladu. Jer ne vidimo kako bismo u tom slučaju podržavali dalje Vladu u kojoj sjede ta dva ministra", rekao je Peternel.

Mjesec dana su iz oba tabora pljuštale uvrede, difamacije, optužbe, dizale se i kaznene prijave, a danas poslijepodne konačno će biti poznato ostaje li Penava i dalje na čelu stranke ili će mu funkciju preuzeti Radić. Ako niti jedan kandidat ne osvoji više od 50 posto glasova prisutnih delegata, izbori se ponavljaju za osam dana.

 

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo