Ovogodišnje ljeto u Sarajevu donijelo je ekstremne temperature koje su oborile rekorde.
Prema meteorologu Nedimu Sladiću, Sarajevo se suočava s novim "prvakom" kada je u pitanju broj vrelih dana, što ovo ljeto čini najtoplijim u zabilježenoj historiji grada.
Prema podacima koje je objavio meteorolog Nedim Sladić, današnji dan označava 66. vreli dan ovog ljeta u glavnom gradu Bosne i Hercegovine. Vreli dani se definišu kao oni s maksimalnom temperaturom iznad 30 °C, a s današnjom prognoziranom temperaturom od 32 °C, Sarajevo je oborilo rekord iz 2012. godine, koje je do sada držalo titulu najtoplijeg ljeta.
"Ovim brojem i današnjim danom zaustavljamo brojač za klimatološko ljeto 2024. i podvlačimo crtu s kojom, kako stvari stoje, dobijamo novog prvaka, a naše dosadašnje najtoplije ljeto iz 2012. godine izvjesno silazi na drugu poziciju," naveo je Sladić u svojoj objavi.
Posebno zabrinjavajući je podatak da je Sarajevo zabilježilo 28 vrelih dana u augustu, što je samo jedan dan manje od prosječnog broja vrelih dana za cijelo ljeto u periodu od 1991. do 2020. godine, kada je prosjek iznosio 29 dana.
Sladić je podsjetio da je ovogodišnje ljeto u Sarajevu bilo obilježeno neprekidnim talasima visokih temperatura, s najniže zabilježenom maksimalnom temperaturom u augustu od 27 °C. Tokom ljetnih mjeseci, stanovnici Sarajeva su se suočili s kontinuiranim nizom od 24 uzastopna dana, od kraja jula do treće dekade augusta, u kojima su temperature prelazile 30 °C.
Klimatološki podaci pokazuju da je Sarajevo ove godine imalo vrele dane tokom čak 72% klimatološkog ljeta, što dodatno naglašava ekstremnost ovih vremenskih uslova.
Ovaj nevjerojatan niz vrelih dana ostavio je Sarajlije iscrpljenima, dok klimatski stručnjaci upozoravaju na sve češće ekstremne vremenske prilike kao posljedicu globalnih klimatskih promjena.
(Vijesti.ba)