Dan ranije posada tankera je evakuisana, a raniji napadi na tanker, baš kao i jučeašnja ogromna eksplozija, pripisuje se jemenskim islamističkim militantima Hutima, piše Index.
Sounion prevozi 150.000 tona sirove nafte. Ukoliko nafta s tankera koji još pluta završi u Crvenom moru, bit će to ekološka katastrofa.
Video allegedly showing the MT Sounion exploding and on fire in the Red Sea. The tanker is carrying 150,000 metric tons of oil. A full release of the cargo would make it one of the worst tanker oil spills in history pic.twitter.com/470pc3OQjj
— Mike Schuler (@MikeSchuler) August 23, 2024
"Brod pripada firmi koja ima veze s izraelskim neprijateljem i prekršila je odluku o zabrani ulaska u luke okupirane Palestine", rekao je vojni glasnogovornik Hutija Yahya Saree u govoru emitovanom na jemenskom televiziji.
Huti, koji kontrolišu najmnogoljudnije regije Jemena, priznali su u četvrtak da su dan ranije napali naftni tanker Sounion u Crvenom moru. Ta islamistička skupina, koju podupire Iran, već mjesecima napada brodove, kako tvrde, u znak solidarnosti sa Palestincima u ratu između Izraela i Hamasa u Gazi.
Tanker Sounion je prvo pogođen u srijedu rafalnom paljbom sa dva mala broda koja su mu se približila oko 143 km zapadno od jemenske luke Hudaydah, objavio je (UKMTO).
Grčki ministar pomorstva osudio je napad kao flagrantno kršenje međunarodnog prava.
Huti tvrde da djeluju kao podrška Palestincima u ratu između Izraela i Hamasa u Pojasu Gaze. Tvrdili su, često lažno, da ciljaju brodove samo povezane s Izraelom, SAD-om ili Velikom Britanijom.
Nije ih spriječilo raspoređivanje zapadnih ratnih brodova u Crveno more, baš kao ni američki i britanski zračni udari na teritorij koji kontrolišu u sjeverozapadnom Jemenu. Izrael je također bombardovao luku Hudaydah prošlog mjeseca u znak odmazde za smrtonosni napad dronom na Tel Aviv.
Sounion, 274 m dug i 50 m širok tanker, prevozio je sirovu naftu iz iračke luke Basre kada je napadnut.
(Vijesti.ba)