21.08.2024 / 08:25 Svijet - Stroge kazne i deportacije

Britanska vlada uvodi novi plan za suzbijanje ilegalne imigracije

Britanska vlada uvodi novi plan za suzbijanje ilegalne imigracije
Foto: Ilustracija

Britanska vlada predstavila je novi plan za zaustavljanje tražitelja azila koji do zemlje dolaze u malim čamcima, plan uključuje veći broj letova za deportaciju i stroge kazne poslodavcima koji zapošljavaju radnike na crno.

Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da je imigracija najvažnije pitanje britanskim biračima, po prvi put u osam godina. Zemlju su nedavno potresli protesti krajnje desnice protiv muslimana i imigranata, a počeli su nakon ubistva triju djevojaka u gradu Southport u sjeverozapadnoj Engleskoj.

Tokom tih protesta, nekoliko je osoba pokušalo zapaliti hotel u Rotherhamu, u kojem su smješteni tražitelji azila.

Ministarstvo unutrašnjih poslova, u čijoj su nadležnosti imigracije, objavilo je da će zaposliti stotinu istražitelja koji će svoje djelovanje fokusirati na bande i kriminalne grupe, koje dovode tražitelje azila u Veliku Britaniju. To je jedan od načina na koji se želi izjednačiti broj deportiranih osoba s onim iz 2018.godine, kada je taj broj počeo opadati.

Nadalje, poslodavcima koji zaposle radnike 'na crno' prijete visoke novčane kazne, zatvaranje firme ili čak kazneni progon. Radnici uhapšeni u radu 'na crno', a koji ujedno i ispunjavaju uvjete za deportaciju, bit će zadržani u pritvoru prije odlaska iz zemlje, kazali su iz Ministarstva unutrašnjih poslova.

"Umjesto kaosa koji je predugo razarao sistem, mi želi uspostaviti sistem nad kojim ćemo čvrsto držati ude", izjavila je ministrica Yvette Cooper.

Od kada je nova laburistička vlada stupila na dužnost početkom jula, u Veliku je Britaniju stiglo oko 5700 tražitelja azila, ploveći u čamcima iz Francuske preko La Manchea. Do sada je više ministara obećavalo borbu protiv kriminalnih skupina koje krijumčare ljude.

Ubrzo nakon uvjerljive pobjede na parlamentarnim izborima, Laburisti su odbacili plan prethodne konzervativne vlade o preseljenju nekoliko hiljada tražitelja azila u Ruandu. Premijer Keir Starmer rekao je prošlog mjeseca da je potrebno više suradnje s drugim državama na rješavanju glavnih uzroka migracija, među kojima su siromaštvo i klimatske promjene.

(Vijesti.ba/HINA)

Izdvajamo