Odbrana disertacije "Sindrom nemirnih nogu, simptomi stresa i depresije kod trudnica i porodilja tokom pandemije COVID-19" dr. Lepuzanovića značajan je korak za naučnu i stručnu medicinsku zajednicu kako u BiH, tako i šire, istaknuto je u obrazloženju disertacije.
Nakon četiri godine Gimnazije, dr. Lepuzanović je šest godina studirao na Medicinskom fakultetu u Tuzli, potom je proveo pet godina na specijalizaciji i prošao brojne edukacije iz oblasti neurologije u Zagrebu, Tuzli i Sarajevu, a sada je sve to krunisao doktoratom. Zaposlen je na Odjelu neurologije Kantonalne bolnice "Dr. Irfan Ljubijankić" u Bihaću i odmah na početku svoje ljekarske karijere uputio se put nauke s ciljem da doprinese svojoj zajednici i zdravstvenoj ustanovi u kojoj radi.
- Doktoriranjem u polju medicinskih nauka jačaju se akademski potencijali naše Kantonalne bolnice u Bihaću i na takav način stvaraju preduslovi na njenom putu da jednog dana postane klinički centar, poručio je dr. Lepuzanović nakon odbrane disertacije.
Dodao je kako je doktoriranje u oblasti medicinskih nauka trajni dobitak i za Univerzitet u Bihaću, jer ovaj čin univerzitetu donosi sopstveni akademski kadar koji će biti svakodnevno dostupan studentima kroz praktične vježbe i predavanja.
- To u konačnici značajno podiže kvalitetu nastave i obrazovanja, istakao je dr. Lepuzanović.
Dr. Lepuzanović je također naglasio važnost individualnog doprinosa u promjeni društvenog sistema.
- Duboko sam svjestan da kao pojedinac 'preko noći' ne mogu promijeniti sistem, ali mogu mijenjati sebe i tako korak po korak biti dio promjene ka boljem. U tom smislu ovaj doktorat je moj poklon našem društvu za naš zajednički korak u tom pravcu, poručio je dr. Lepuzanović.
Akademik Sinanović je ovom prilikom iskazao zadovoljstvo dobijenim naučnim rezultatima koji su već kroz tri publikacije u recenziranim časopisima predstavljeni svjetskoj naučnoj zajednici, od kojih posebno ističe publikaciju „Prevalence of restless legs syndrome during pregnancy and postpartum period” publiciranu u visoko indeksiranom perinatološkom časopisu Journal of Perinatal Medicine koji je službeni časopis Svjetskog udruženja perinatalne medicine, Međunarodne akademije perinatalne medicine, te Newyorškog perinatalnog društva.
- Rezultati ovog istraživanja su višestruko korisni, te će doprinijeti dodatnom razvoju neurologije, psihijatrije i ginekologije u ovom ciljanom naučnom i stručnom polju medicine - istakao je Sinanović.
(Vijesti.ba / FENA)